81. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir | Urząd Miasta Dzierżoniów

81. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir

Fot: UM Dzierżoniów

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Tego dnia wywieziono około 140 tys. obywateli polskich.

Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komijskiej ASRS, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Łącznie Sowieci przeprowadzili w sumie cztery deportacje.

Wspomnienia sybiraków znajdziesz na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, a losy dzierżoniowskich sybiraków m.in. w "Kronice Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej”.

Wydarzenia

  • W krainie trolli - zapraszamy na „Klub Podróżnika”

  • Wieczór z muzyką Rihanny

  • Taneczne czwartki w Centrum Seniora

  • Coolturalne piątki - koncert z okazji jubileuszu biblioteki

  • Coolturalne piątki - mity i legendy