Patriotyzm w obiektywie Kazimierza Janeczki
Znany dzierżoniowski fotografik i pasjonat lokalnej historii w swoich pracach łączy wrażliwość artystyczną z głębokim patriotyzmem. Zdjęcia Kazimierza Janeczki, które można oglądać na listopadowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza, przypominają, że ojczyzna to nie tylko miejsce na mapie, lecz także ludzie, tradycje i codzienne gesty miłości do Polski.
Mieszkańcy Dzierżoniowa znają go jako prekursora internetu i twórcę pierwszej strony internetowej, jaka powstała w historii Dzierżoniowa, założyciela Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Królowej Różańca Św., członka Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, założyciela i członka Sudeckiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia dzierżoniowskiego pedagoga (byłego wicedyrektora „Radiobudy”), zasłużonego dla Dzierżoniowa społecznika, samorządowca i pasjonata fotografii dokumentującego życie miasta od lat można oglądać przy okazji wystaw, wydawnictw różnego rodzaju czy relacji z wydarzeń miejskich. Ekspozycja przygotowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości to nie tylko wyjątkowe momenty z historii naszej małej ojczyzny, symbole, ale i niezapomniani ludzie związani z tą ziemią. Autor pokusił się nawet o uzupełnienie swych fotografii wyczerpującymi opisami. Upamiętnił w ten sposób to, co dla niego ważne, co nie powinno ulec zapomnieniu.
Jednym z bohaterów tej wystawy jest ojciec pana Kazimierza.
- Losy żołnierzy wyklętych zasługują na uhonorowanie i utrwalenie w pamięci. Mój ojciec był jednym z nich. Działał w konspiracji w Batalionach Chłopskich. Jak miałem 10 lat, aresztowano go. Mieszkaliśmy wtedy w Chocianowie. Pamiętam wieczorem walenie do drzwi. Ojciec wyszedł boso, w piżamie, a tam milicjant i dwóch ubeków. Skuli go i zabrali, wywieźli do Rzeszowa. Nie mieliśmy o nim wieści przez trzy lata – opowiada autor zdjęć. - To bardzo mocno utkwiło mi w pamięci i jestem szczerze przekonany, że powinienem o nim nie tylko pamiętać, ale i zadbać o to, by pamięć o nim i innych bohaterach narodowych, o ich walce i poświęceniu, nie zaginęła.
Zapraszamy do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia na Polskę oczami artysty.
