Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Projekt „EENSULATE”

„EENSULATE” to projekt  badawczo-rozwojowy, realizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu "Horyzont 2020", mający na celu rozwój lekkiego i wysoce izolacyjnego komponentu do dużych powierzchni przezroczystych, umożliwiającego niedrogą modernizację przeszklonych powierzchni budynków publicznych i komercyjnych w Europie.

Projekt współfinansowany przez program ramowy Unii Europejskiej „Horyzont 2020”

Jego celem jest opracowanie i wdrożenie na europejskie rynki nowego produktu branży budowlanej i chemicznej opartego m.in. o nanotechnologie. Dzierżoniów znalazł się w gronie markowych europejskich przedsiębiorstw oraz włoskiego i angielskiego uniwersytetu. Jak na tym skorzystamy?

Łączenie komponentów jest możliwe dzięki dwojakiemu podejściu i wykorzystaniu nowatorskich badań TRL5 - przełomowej technologii uszczelniania i pochłaniania (getter technology) do produkcji trwałych powierzchni VIG (20+ lat) i inteligentnej piance wspomagającej montaż okien z minimalizacją ich kotwienia, jednocześnie uwzględniającą przepływ powietrza oraz mostki termiczne zapobiegająca nieszczelnościom i stratom ciepła.

Planowane efekty projektu to co najmniej 30% oszczędności na wadze i zużyciu materiału oraz 25% oszczędności na cenie. Głównym beneficjentem projektu jest firma Rina Consulting mająca swoją siedzibę w Genova we Włoszech.

To pierwszy tego typu projekt w historii Dzierżoniowa. Udział w nim możliwy jest dzięki dobrej współpracy z działającymi u nas firmami grupy Selena. Co ważne, przyniesie nam korzyści, bez konieczności angażowania naszych pieniędzy.

Wynikiem współpracy ma być opracowanie lekkiej i wysoce izolacyjnej piany jednoskładnikowej, której zastosowanie umożliwi niedrogą modernizację przeszklonych powierzchni. Ma być ona m.in. lżejsza, tańsza i bardziej wytrzymała od istniejących obecnie na rynku.

Drugim nowym produktem będą samoczyszczące, energooszczędne i termochromowe przeszklenia, które wraz z zastosowaniem nowego typu piany jednoskładnikowej umożliwią przekazywanie ciepła z promieni słonecznych do budynku, przy niskich temperaturach na zewnątrz, a także zatrzymywanie ciepła, przy wysokich temperaturach zewnętrznych.  

Produkt ten będzie również charakteryzował się większą trwałością i znacznie dłuższym okresem eksploatacji. Ponadto lekkość komponentu może spełnić wymagania sejsmiczne dla wysokich budynków, w kilku obszarach UE. Potencjał biznesowy przedsięwzięcia to możliwość wymiany kilku milionów podwójnie przeszklonych powierzchni w istniejących budynkach na terenie całej Europy.

Rolą Dzierżoniowa będzie testowanie efektywności nowego produktu. Związane z tym koszty oraz koszty obsługi projektu wynikające z pracy urzędu będą finansowane są środków zewnętrznych.

Partnerami projektu są firmy prywatne, instytucje publiczne, uniwersytety i w tym Dzierżoniów. Wyprodukowane w ramach projektu okna oraz inteligentna pianka zostaną zainstalowane w dwóch budynkach użyteczności publicznej jako demonstracyjnych w Dzierżoniowie:

  • Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie, ul. Generała Sikorskiego 2 - powierzchnia szklanej fasady – 300 m2.
  • Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, ul. Świdnicka 30, liczbać wymienionych okien – 29 sztuk.


Szczegółowe informacje o projekcie i jego partnerach na stronie projektu.

Partnerzy projektu
Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy3°C

JutroPartly cloudy3°C