Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wspaniale jest widzieć, jak ludzie odzyskują swoją wartość

02-10-2017
Projekt „Ograniczamy przemoc skutecznie”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz miasto realizuje Ośrodek Pomocy w Dzierżoniowie.

Projekt „Ograniczamy przemoc skutecznie” finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz miasto realizuje Ośrodek Pomocy w Dzierżoniowie.

Przemoc w rodzinie jest istotnym problemem w Dzierżoniowie – w 2016 roku prowadzono 149 spraw w zakresie procedury Niebieskiej Karty, w tym założono 78 nowych kart.

- Program ma na celu wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w Dzierżoniowie poprzez poszerzenie oferty naszego ośrodka oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej, by zapewnić osobom dotkniętym przemocą dostęp do poradnictwa i i wsparcia terapeutycznego - tłumaczy Aneta Grzelka, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. - Najprościej mówiąc, chciałabym, żeby nasza pomoc służyła ludziom, by wiedzieli, że mogą się do nas zwrócić w trudnej sytuacji i nie zostaną z tym problemem sami.

Pierwszym etapem będzie diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie w mieście. W sierpniu zbadano populację trzystu mieszkańców miasta za pomocą ankiety telefonicznej. Pytano, czym jest przemoc, jak ją rozpoznać, a także czy rozmówca jest ofiarą lub świadkiem przemocy domowej oraz gdzie w razie potrzeby można zgłosić się po pomoc. Wyniki ankiety poznamy pod koniec projektu.
Zaplanowano także cykl szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych, pracowników żłobków i przedszkoli oraz dla członków zespołu interdyscyplinarnego, między innymi policjantów, zwłaszcza dzielnicowych czy pracowników opieki społecznej.

W Centrum Aktywizacji Społecznej rodziny doświadczające lub zagrożone przemocą będą mogły uczestniczyć w Akademii Rodzica.

- Myślę, że to będzie fantastyczna sprawa. W zależności od tego, z jakim problemem rodzina przyjdzie, będą zajęcia z psychologiem, terapeutą ds. uzależnień. Liczba grup wsparcia i częstotliwość spotkań będzie uzależniona od potrzeb rodzin. To będzie proces. Część rodzin korzystających z naszej pomocy zaprosimy do udziału nim, ale czekamy też na zgłoszenia rodzin z miasta. Chciałabym podkreślić, że na 150 Niebieskich Kart jedynie dwadzieścia dotyczy naszych klientów. Przemoc nie ma jednej twarzy: nie zależy od statusu materialnego, wykształcenia, pozycji społecznej. Zdarza się w bardzo różnych domach, niejednokrotnie tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał – zauważa Aneta Grzelka. - Uświadamianie, czym jest przemoc, jest niezwykle ważne. Nierzadko ofiary przemocy dopiero u nas dowiadują się, że jej doświadczają. Oprócz przemocy fizycznej jest także przemoc emocjonalna, ekonomiczna, seksualna. Rodziny, w których stosuje się przemoc, są często bardzo hermetyczne – nikogo się nie odwiedza, ani nie zaprasza, ucinane są więzi rodzinne, a wszystko po to, by „tajemnica” nie wyszła na zewnątrz oraz by ofiary nie miały skali porównawczej i swoją trudną rzeczywistość odbierały jako normalny stan rzeczy. Wspaniale jest widzieć, jak kobieta odzyskuje swoją wartość, wychodzi z kręgu przemocy domowej, zyskuje pewność siebie, poczucie sprawczości. Zdarzało się, że mąż przychodził do nas niezadowolony i pytał: co wy jej zrobiliście?


Kolejną propozycją w ramach tego projektu będzie cykl czterech warsztatów socjoterapeutycznych dla dzieci, a także pogadanki dla seniorów – coraz częściej przemocy ze strony najbliższych doświadczają osoby starsze.


Podczas dni otwartych w OPS-ie i Ośrodku Interwencji Kryzysowej dyżurować będą specjaliści – prawnik, policjant, pracownik socjalny, kurator, terapeuta uzależnień. Podsumowaniem projektu będzie konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki przeprowadzonej diagnozy, projekcja filmu promocyjnego oraz wykład „Wykorzystanie seksualne dzieci. Rozpoznanie sytuacji dziecka”.

Aneta Pudło-Kuriata

Polecane informacje:

 • Zapraszamy na III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  Dorota Wellman, Jakub B. Bączek, Paweł Tkaczyk, MESAJAH, targi, strefa networkingu– brzmi dobrze? Bądź z nami 28 kwietnia na jedynym takim evencie w regionie. Już teraz zajmij...

  Czytaj dalej
 • - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie z Rafałem Pawłowskim.

  Burmistrz Dzierżoniowa czy lider Ziemi Dzierżoniowskiej?

  - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie...

  Czytaj dalej
 • Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż, jak kochasz Dzierżoniów i odbierz naklejkę

  Kochasz Dzierżoniów? Okaż to!

  Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż,...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania tysiącom odwiedzających swojej oferty i możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych, a dla przedsiębiorców rozpoczynających lub otwierających swoje nowe biznesy to również najlepsza forma reklamy.

  Prezentacje 2018 - sprawdź ofertę

  Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
5
7
8

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy-4°C

JutroPartly cloudy-7°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne