Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Za co kochamy Dzierżoniów?

27-02-2018
Akcja walentynkowa trwa! Pokaż, za co kochasz Dzierżoniów, i zgarnij upominki. Powodów do miłości jest wiele, jak udowadniacie nam każdego dnia. Dziękujemy za wszystkie rysunki, plansze, wiersze i ustne deklaracje miłości, których jesteśmy świadkami w Biurze Promocji.

Akcja walentynkowa trwa! Pokaż, za co kochasz Dzierżoniów, i zgarnij upominki. Powodów do miłości jest wiele, jak udowadniacie nam każdego dnia. Dziękujemy za wszystkie rysunki, plansze, wiersze i ustne deklaracje miłości, których jesteśmy świadkami w Biurze Promocji.

Miłość niejedno ma imię. Dlatego 14 lutego rozpoczęliśmy akcję okazywania uczucia naszemu miastu. Na każdego, kto się na to zdecyduje, czeka specjalna, unikatowa naklejka "I love Dzierżoniów". A na każdego, kto zgodzi się z tą naklejką sfotografować – kolejny prezent.

Do czego wykorzystamy zdjęcia? Do kolejnego dowodu miłości – na bilboardzie przy wjeździe do Dzierżoniowa pojawią się napisy "I love Dzierżoniów" i „Kocham Dzierżoniów” - z wielkim sercem właśnie ze zdjęć mieszkańców, którzy pokochali swe miasto.

A za co je pokochali? Za ładne widoki, za to, że mają wszędzie blisko, za kino, za mury obronne, za poszczególne organizowane w mieście imprezy, za to, że jest piękne, za całokształt, za burmistrza, za nowe inicjatywy i inwestycje. Niektórzy kochają go po prostu za to, że jest ich miastem, że tu się urodzili lub przyjeżdżają tu na wakacje.

Ale są i tacy, którzy swe dowody uczuć przelali na papier w formie rymów. Warto się nad nimi pochylić, bo w codziennym pośpiechu i gonitwie często nie zauważamy i nie doceniamy tego, co mamy i co powinno być powodem do radości. Poczytajcie. Nam spodobał się szczególnie ten trzeci,  który mieszkanka miasta podpisująca się inicjałami LL dedykowała swojemu mężowi.

1.
Dzierżoniów to miasto, które urokiem zachwyca.
To bardzo przyjemna, miła okolica.
Za co kocham Dzierżoniów?
Za to, że dba o mieszkańców, zwierzęta, przyrodę,
Za to, że troszczy się o dzieci budując place zabaw,
Że są siłownie i ścieżki rowerowe.
Gdy jestem w Dzierżoniowie nie myślę negatywnie,
ponieważ Dzierżoniów nastraja tylko pozytywnie!

2.
Dzierżoniów – miasto miłe,
W którym przystaniesz nie tylko na chwilę.
Za co kocham Dzierżoniów?
Za pyszne tosty, bogatą bibliotekę,
Za Aleję Bajkową i siłownię plenerową.
Za TRAKT, za Miodobranie
I za lodowisko, które, mam nadzieję, niedługo powstanie.

3.
Dla mojego męża

Kiedy budzi nas świt drżący,
A nad domem zorza złota,
Ty mnie pytasz na wpół śpiący
Za co masz to miasto kochać.

A ja spod przymkniętych powiek,
Nim się zmierzę z codziennością,
Szeptem zaraz ci opowiem,
Czemu darzę je miłością.

Miasto stare i z tradycją
Otaczają Sowie Góry,
O historii jego dawnej
Świadczą średniowieczne mury.

Najpiękniejszy bywa z rana,
Gdy brzask wstaje purpurowy,
Z szarej pustki się wyłania
Czar kamienic zabytkowych.

W jednej z nich, przy synagodze,
Pakt zawarto historyczny.
Głowy trzech największych mocarstw
Wszczęły wojny czas tragiczny.

Zaś ta synagoga stara,
W której rzadko słychać modły,
W złych dniach cudem ocalała,
Gdy chciał zniszczyć ją lud podły.

Słynnej nocy kryształowej
Mury naszej synagogi
Pewien Niemiec z dobrym sercem
Uratował od pożogi.

Kiedyś region stał przemysłem
I tkaniną świat wojował,
Ludzie byli tu z pomysłem.
Wtedy to się rozbudował.

Gdy poruszysz wyobraźnię,
I zobaczysz dawne lata,
Możesz ujrzeć dość wyraźnie
Piękno tamtejszego świata.

Gdy młyn mielił na potęgę,
A fabryki rosły prężnie,
Miał Dzierżoniów dobre lata,
Rozrósł wtedy się potężnie.

Naszą dumą była Diora,
Cała Polska ją poznała
I pamięta piękne czasy
Kiedy radia z niej słuchała.

Dobrze będzie ci w tym mieście,
Musisz teraz w to uwierzyć.
Skosztuj z naszych pasiek miodu,
Resztę zrobi święty Jerzy.

Choć się trochę tego bałeś,
Przyjechałeś tu z daleka.
Uwierz, że nie pożałujesz.
Piękne życie Cię tu czeka.

Gdy z Jerzego biją dzwony,
Ożywiając nocy głuszę,
jesteś już zauroczony
I już wpadłeś tu po uszy.

Zobacz także:

 • Pokaż, jak kochasz Dzierżoniów

  Miłość niejedno ma imię. Dlatego 14 lutego ruszamy z akcją okazywania uczucia także... naszemu miastu. Na każdego, kto przyjdzie do Biura Promocji i podzieli się z nami sympatią...

  Czytaj dalej

Polecane informacje:

 • Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są gołym okiem. Wytyczony jest już także niemal cały przebieg pierwszego etapu obwodnicy.

  Droga, która mocno zmieni Dzierżoniów

  Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są...

  Czytaj dalej
 • W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie udostępniony dla odwiedzających.

  Młyn Hilberta otwarty dla turystów

  W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia mobilne to spore ułatwienie. Skorzystają z niego również osoby posiadające już taką kartę.

  Karta dużej rodziny także w telefonach

  Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia...

  Czytaj dalej
 • SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo roku zwyciężył Krioesthetic Kriocardio, Debiut Roku trafił do Sensei Sushi Restaurant.

  Smoki biznesu i smoki publiczności 2018

  SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
18
20
21
23
24
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy4°C

JutroCloudy6°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne