Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Wybieramy posłów i senatorów - najważniejsze informacje

29-08-2019
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Tego dnia wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.000, do 21.00.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Tego dnia wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00, do 21.00.

Mieszkańcy Dzierżoniowa będą głosować na kandydatów do sejmuw okręgu nr 2, obejmującym powiat dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz Wałbrzych (miasto na prawach powiatu)
Okręgi wyborcze do Senatu są jednomandatowe, w stu okręgach wybranych zostanie stu senatorów.

Skorzystaj z wyszukiwarki

Aby wziąć udział w wyborach należy posiadać czynne prawo wyborcze. Korespondencyjnie mogą głosować osoby o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jeśli ktoś chce zagłosować w innym miejscu niż to wynika z miejsca zameldowania, należy zadbać o wpis do rejestru wyborców, pozwalający na udział w wyborach do Sejmu i Senatu w całej Polsce i poza jej granicami.

Przed wydaniem karty do głosowania należy okazać dokument zawierający informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie. Najczęściej jest to dowód osobisty, ale może to być także prawo jazdy, paszport cze legitymacja studencka, o ile ustalenie naszej tożsamości na tej podstawie nie budzi żadnych wątpliwości.

Uwaga zmiana siedziby jednej komisji

Głosować będziemy w tych samych lokalach, w których wybieraliśmy władze samorządowe i europarlamentarzystów. Wyjątkiem są mieszkańcy, którzy głosowali w budynku Gimnazjum Gminnego, przy ul. Ząbkowickiej. Teraz właściwa siedziba obwodowej komisji znajdować się będzie w budynku Zespołu Szkół nr 3 ("Ekonomik"), przy ul. Słowiańskiej 6. Dotyczy to osób zameldowanych pod adresem Bielawska 6-14a, Błonie, Cicha, Radiowców, Okrzei, Szpitalna, Wesoła, Wiejska, Wojska Polskiego, Ząbkowicka numery nieparzyste od 39, do 45 i od numeru 46 do końca ulicy).


Jak głosujemy?

Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.


Pomocne linki i materiały do pobrania

Wybory do Sejmu i Senatu - Państwowa Komisja Wyborcza

Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych (PDF)

Informacja o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców niepełnosprawnych (PDF)

Informacja o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (PDF)


Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
4
5
6
7
10
12
13
16
19
21
26
28
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy24°C

JutroPartly cloudy22°C