Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wybieramy posłów i senatorów - najważniejsze informacje

29-08-2019
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Tego dnia wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.000, do 21.00.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Tego dnia wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00, do 21.00.

Mieszkańcy Dzierżoniowa będą głosować na kandydatów do sejmuw okręgu nr 2, obejmującym powiat dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz Wałbrzych (miasto na prawach powiatu)
Okręgi wyborcze do Senatu są jednomandatowe, w stu okręgach wybranych zostanie stu senatorów.

Skorzystaj z wyszukiwarki

Aby wziąć udział w wyborach należy posiadać czynne prawo wyborcze. Korespondencyjnie mogą głosować osoby o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jeśli ktoś chce zagłosować w innym miejscu niż to wynika z miejsca zameldowania, należy zadbać o wpis do rejestru wyborców, pozwalający na udział w wyborach do Sejmu i Senatu w całej Polsce i poza jej granicami.

Przed wydaniem karty do głosowania należy okazać dokument zawierający informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie. Najczęściej jest to dowód osobisty, ale może to być także prawo jazdy, paszport cze legitymacja studencka, o ile ustalenie naszej tożsamości na tej podstawie nie budzi żadnych wątpliwości.

Uwaga zmiana siedziby jednej komisji

Głosować będziemy w tych samych lokalach, w których wybieraliśmy władze samorządowe i europarlamentarzystów. Wyjątkiem są mieszkańcy, którzy głosowali w budynku Gimnazjum Gminnego, przy ul. Ząbkowickiej. Teraz właściwa siedziba obwodowej komisji znajdować się będzie w budynku Zespołu Szkół nr 3 ("Ekonomik"), przy ul. Słowiańskiej 6. Dotyczy to osób zameldowanych pod adresem Bielawska 6-14a, Błonie, Cicha, Radiowców, Okrzei, Szpitalna, Wesoła, Wiejska, Wojska Polskiego, Ząbkowicka numery nieparzyste od 39, do 45 i od numeru 46 do końca ulicy).


Jak głosujemy?

Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.


Pomocne linki i materiały do pobrania

Wybory do Sejmu i Senatu - Państwowa Komisja Wyborcza

Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych (PDF)

Informacja o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców niepełnosprawnych (PDF)

Informacja o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (PDF)


Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy6°C

JutroCloudy6°C