Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wspólnie sięgniemy po kasę z RPO

21-07-2015

Przedstawiciele gmin i powiatu dzierżoniowskiego – członkowie Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska – omówili dziś projekty zgłoszone przez samorządy do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ich lista jest długa, bo potrzeb jest niemało. Teraz należy je zweryfikować, by wspólnie móc się starać o zewnętrzne fundusze na ich realizację. Do podziału jest ponad 300 mln. zł.

Przypomnijmy, że w nowym okresie finansowania największe szanse na zdobycie unijnych pieniędzy mają duże projekty, w realizację których zaangażowanych będzie kilka podmiotów. Wygrają ci, którzy potrafią dobrze współpracować i spojrzeć na rozwój swoich miejscowości w szerszym niż granice administracyjne aspekcie. Dlatego właśnie włodarze samorządów z powiatu dzierżoniowskiego zdecydowali się założyć Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy uda nam się sięgnąć po unijne pieniądze. Musimy jednak przyjrzeć się zgłoszonym przez gminy projektom i wyznaczyć priorytety, proporcjonalnie do przydzielonych nam w ramach poszczególnych osi priorytetowych środków i udziału w kosztach prowadzenia przyszłego biura Stowarzyszenia – mówi pełniący rolę jego przewodniczącego burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

W ramach zgłoszonych projektów gminy chciałyby wykonać m.in. termomodernizacje obiektów, ich rewitalizację, doposażyć szkoły, wybudować lub rozbudować przedszkola i żłobki, zbudować ścieżki rowerowe. Nie na wszystko wystarczy środków. Trzeba więc wybrać najistotniejsze dla mieszkańców zadania.

- Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję, że środki unijne na dofinansowanie w ramach RPO zostaną podzielone m.in. na obszary strategicznej interwencji. Jednym z nich jest ziemia dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowicka – mówi zastępca burmistrza Albert Blacharz. - Dlatego  10 sierpnia przedstawiciele Stowarzyszenia spotkają się z reprezentantami samorządów z Kłodzka i Ząbkowic, by poznać ich potrzeby i ustalić wspólne projekty dla całego obszaru.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair19°C

JutroFair26°C