Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wspólnie sięgniemy po kasę z RPO

21-07-2015

Przedstawiciele gmin i powiatu dzierżoniowskiego – członkowie Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska – omówili dziś projekty zgłoszone przez samorządy do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ich lista jest długa, bo potrzeb jest niemało. Teraz należy je zweryfikować, by wspólnie móc się starać o zewnętrzne fundusze na ich realizację. Do podziału jest ponad 300 mln. zł.

Przypomnijmy, że w nowym okresie finansowania największe szanse na zdobycie unijnych pieniędzy mają duże projekty, w realizację których zaangażowanych będzie kilka podmiotów. Wygrają ci, którzy potrafią dobrze współpracować i spojrzeć na rozwój swoich miejscowości w szerszym niż granice administracyjne aspekcie. Dlatego właśnie włodarze samorządów z powiatu dzierżoniowskiego zdecydowali się założyć Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy uda nam się sięgnąć po unijne pieniądze. Musimy jednak przyjrzeć się zgłoszonym przez gminy projektom i wyznaczyć priorytety, proporcjonalnie do przydzielonych nam w ramach poszczególnych osi priorytetowych środków i udziału w kosztach prowadzenia przyszłego biura Stowarzyszenia – mówi pełniący rolę jego przewodniczącego burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

W ramach zgłoszonych projektów gminy chciałyby wykonać m.in. termomodernizacje obiektów, ich rewitalizację, doposażyć szkoły, wybudować lub rozbudować przedszkola i żłobki, zbudować ścieżki rowerowe. Nie na wszystko wystarczy środków. Trzeba więc wybrać najistotniejsze dla mieszkańców zadania.

- Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję, że środki unijne na dofinansowanie w ramach RPO zostaną podzielone m.in. na obszary strategicznej interwencji. Jednym z nich jest ziemia dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowicka – mówi zastępca burmistrza Albert Blacharz. - Dlatego  10 sierpnia przedstawiciele Stowarzyszenia spotkają się z reprezentantami samorządów z Kłodzka i Ząbkowic, by poznać ich potrzeby i ustalić wspólne projekty dla całego obszaru.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy0°C

JutroClear sky4°C