Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wiosenne porządki – zrób to ekologicznie

15-04-2019
Polny kwiat, na którym siedzi pszczoła

Sprzątanie w ogrodach i na działkach widać już przy pierwszych cieplejszych dniach. Gdy wiosna się u nas zadomowi tłumnie ruszymy do prac pielęgnacyjnych. Ważne, bardzo ważne aby w ich trakcie stosować się do kilku zasad istotnych dla naszego zdrowia.

Najważniejsze jest to, że niewinne i traktowane przez nas jak coś normalnego spalanie trawy i liści, choć może wydawać się ekologiczne, to takie w rzeczywistości nie jest. Najlepszą metodą na zielone odpady jest ich kompostowanie. Oszczędzamy, bo nie ponosimy kosztów wywozu odpadów, wytwarzamy także cenny, naturalny nawóz, który świetnie nadaje się pod uprawy w naszym ogrodzie.

Kompostownik można kupić lub łatwo go zrobić samemu w swoim ogrodzie. Jeśli nie chcemy, lub nie mamy wystarczającej przestrzeni na kompostownik, to warto skorzystać z usługi Punktu Oddawania Odpadów, przy ul. Bielawskiej 15. W każdą sobotę przyjmowane są tu bezpłatnie tak zwane odpady problemowe - odpady zielone, ale także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany (do 300 kg), przeterminowane leki oraz surowce wtórne: papier i tektura, plastik, szkło. Punkt czynny jest od poniedziałku, do piątku, w godz.11:00-19:00. W soboty od godz. 8:00 do 16:00.

Mniejszym, lecz wciąż istotnym problemem jest wypalanie traw na łąkach czy przydrożnych rowach. Nie wolno tego robić ze względów bezpieczeństwa. Dym powstający przy wypalaniu szkodzi ludziom i zwierzętom, ponieważ podczas spalania powstają szczególnie szczególnie szkodliwe pyły PM10, PM2,5 oraz benzo(a)piren. Wypalanie traw uszkadza mikrofaunę i mikroflorę. To także śmiertelna pułapka dla wielu pożytecznych zwierząt. Ogień niszczy siedliska owadów, ptaków, ssaków, gadów. Do tego dochodzi zagrożenie pożarowe. Na szczęście tutaj nasza świadomość ekologiczna jest już znacznie większa i takie przypadki się zdarzają, ale nie są już, jak kilkanaście lat temu normą.


Polecane informacje:

 • Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór. Fot: telewizja Sudecka

  Ruszyła duża promocja Gór Sowich

  Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór.

  Czytaj dalej
 • Budżet obywatelski 2019 – wspólnie zmieniamy Dzierżoniów

  Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym...

  Czytaj dalej
 • Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia miasto przeznaczy ponad milion złotych. To pieniądze tylko na działania społeczne, bo równolegle trwa największa w historii Dzierżoniowa inwestycja realizowana właśnie z myślą o seniorach – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Milion złotych i „jubileuszowa” karta seniora

  Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia...

  Czytaj dalej
 • Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np. korzystając z darmowej aplikacji dostępnej na stronie miasta.

  Zostaw 1% w Dzierżoniowie i wspieraj lokalnie

  Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy18°C

JutroClear sky14°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne