Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Walka z COViD-em kosztowała nas już 3 mln zł

09-06-2020

Najkrótsze podsumowanie pandemii ze strony miasta to kilkadziesiąt działań w różnych obszarach na rzecz mieszkańców i ich bezpieczeństwa oraz blisko 3 mln złotych na minusie. Tyle kosztowała Dzierżoniów walka z koronawirusem przez 3 miesiące.

Od początku ogłoszenia stanu epidemii w Dzierżoniowie ruszyły działania  na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Uruchomiono specjalny numer telefonu alarmowego, na który można było zadzwonić w każdej sprawie. Dyżurowali też psychologowie z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie. Pracownicy Urzędu Miasta i Dziennego Domu Senior Plus w ramach akcji „Telefon do seniora” kontaktowali się z najstarszymi mieszkańcami miasta, członkami organizacji kombatanckich i senioralnych, by sprawdzić ich samopoczucie i zaoferować pomoc. Dla chętnych seniorów prowadzone były spotkania on-line. Pracownicy OPS-u i strażnicy miejscy pomagali w realizacji recept i zakupach dla seniorów oraz osób przebywających w izolacji. Raz w tygodniu dezynfekowano przestrzeń publiczną, a pracownicy instytucji, które zostały zamknięte z powodu pandemii, jak domy seniora, szkoły i przedszkola, szyli maseczki wielokrotnego użytku, które podczas patroli rozdawali strażnicy miejscy.

Miasto zorganizowało zbiórkę wśród firm i osób prywatnych, tworząc Fundusz Walki z Koronawirusem. Udało się zgromadzić ponad 30 tysięcy złotych, do których dołożyło się miasto. Zakupiono zamgławiacz (urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń) dla dzierżoniowskiego szpitala. Radni zdecydowali też o przekazaniu szpitalowi 150 tysięcy złotych na zakup karetki.

Dzierżoniów jako pierwsze miasto w regionie zdecydowało się także na zakup szybkich testów na COViD-19. Dzięki temu przebadani zostali m.in. strażacy, czy pracownicy OPS.

Nieprzerwanie – choć z obostrzeniami – działał dzierżoniowski Urząd Miasta i OPS, pracowali też radni miejscy – zarówno podczas komisji, jak i sesji on-line. Uchwalono również specjalne lokalne ulgi dla przedsiębiorców, którzy najbardziej odczuli skutki epidemii.

Na środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji, testy i inne koszty związane z walką z pandemią, jak np. koszty stacjonowania żołnierzy WOT, Dzierżoniów wydał dotąd ponad 360 tysięcy złotych. Poza tym walka z koronawirusem oznacza dla miasta dużo mniejsze wpływy do budżetu z tytułu należnych podatków. Tylko w marcu i w kwietniu do urzędowej kasy nie wpłynęło ponad 2 mln 635 tys. z tytułu podatku PIT i CIT.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy18°C

JutroPartly cloudy20°C