Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Uważaj na próby oszustwa na "Dobry start"

24-07-2018
Od lipca przyjmowane są wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”, dzięki któremu rodzice uczniów rozpoczynających naukę mogą otrzymać jednorazowo 300 na każde uczące się dziecko. O przyznaniu świadczenia Ośrodek Pomocy Społecznej powiadamia rodzinę mailem. W związku z tym przestrzegamy przed oszustami próbującymi podszywać się pod Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od lipca przyjmowane są wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. O przyznaniu świadczenia Ośrodek Pomocy Społecznej powiadomi rodzinę mailem. Niestety pojawili się już oszuści, którzy rozsyłają fałszywe wiadomości. Dowiedz się jakie dane będzie zawierał mail, by nie dać się oszukać!

Przestrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod Ośrodek Pomocy Społecznej, którzy mogą wysyłać wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta, by dokonać przelewu świadczenia lub kliknięcia w link.

- Nie prosimy o podanie numeru konta za pośrednictwem mailowym ani żadnych innych danych, a wysyłana przez nas wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od nas nie znajdzie się prośba o kliknięcie w jakikolwiek link – przestrzega Aneta Grzelka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie.

Adresy poczty elektronicznej, z których będą wysyłane informacje do klientów o pzyznaniu świadczenia "Dobry Start" to: opsdz@opsdzierzoniow.pl i rodzinne@opsdzierzoniow.pl.


Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów można składać od początku lipca . 300 Plus przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Wyprawkę otrzymają też osoby, które ukończyły 18. rok życia pod warunkiem, że będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20 lat. Uczniowie niepełnosprawni będą mogli korzystać ze świadczenia do 24. roku życia.

Od 1 lipca wnioski przyjmowane sąwyłącznie przez internet. Drogą tradycyjną będzie można je składać od 1 sierpnia w ośrodku pomocy społecznej. Termin składania wniosków pływał 30 listopada. Świadczenia mają zostać wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Poza wnioskiem rodzic nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych dokumentów, bo w jego treści znajdą się informacje pozwalające gminie na ustalenie prawa do świadczenia na wyprawkę. Niemniej w indywidualnej sprawie, gdy pojawią się wątpliwości co do jego przyznania, takie dodatkowe oświadczenia mogą okazać się potrzebne.

Nowa forma wsparcia rodzin, tak samo jak świadczenie wychowawcze czy rodzinne, będzie objęta przepisami UE o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W praktyce oznacza to, że jeśli we wniosku znajdzie się informacja o tym, że jeden z rodziców przebywa lub pracuje w innym unijnym kraju, samorząd przekaże go do urzędu wojewódzkiego. Jego pracownicy zaś ustalą, czy w tej sprawie zachodzi koordynacja i czy rodzic może otrzymać świadczenie w gminie.


Wszyscy uczniowie uczęszczający do szkół dzierżoniowskich podstawowych (także gimnazjaliści), otrzymają we wrześniu bezpłatne podręczniki. Dla uczniów klas II, V i VIII zostaną zakupione nowe, natomiast pozostali otrzymają podręczniki, których korzystali w poprzednim roku szkolnym ich koledzy.

Na zakup podręczników Dzierżoniów zdobył dotację w kwocie 283 tys. zł. Podręczniki będą kupowane przez szkoły, a następnie po wciągnięciu na stan biblioteczny, wypożyczane uczniom. Będą one służyć trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2018/2019 z darmowych podręczników skorzysta 2457 uczniów szkół podstawowych.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
6
11
13
15
20
21
24
25
26
28
29

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky17°C

JutroPartly cloudy14°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne