Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Uważaj na próby oszustwa na "Dobry start"

24-07-2018
Od lipca przyjmowane są wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”, dzięki któremu rodzice uczniów rozpoczynających naukę mogą otrzymać jednorazowo 300 na każde uczące się dziecko. O przyznaniu świadczenia Ośrodek Pomocy Społecznej powiadamia rodzinę mailem. W związku z tym przestrzegamy przed oszustami próbującymi podszywać się pod Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od lipca przyjmowane są wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. O przyznaniu świadczenia Ośrodek Pomocy Społecznej powiadomi rodzinę mailem. Niestety pojawili się już oszuści, którzy rozsyłają fałszywe wiadomości. Dowiedz się jakie dane będzie zawierał mail, by nie dać się oszukać!

Przestrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod Ośrodek Pomocy Społecznej, którzy mogą wysyłać wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta, by dokonać przelewu świadczenia lub kliknięcia w link.

- Nie prosimy o podanie numeru konta za pośrednictwem mailowym ani żadnych innych danych, a wysyłana przez nas wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od nas nie znajdzie się prośba o kliknięcie w jakikolwiek link – przestrzega Aneta Grzelka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie.

Adresy poczty elektronicznej, z których będą wysyłane informacje do klientów o pzyznaniu świadczenia "Dobry Start" to: opsdz@opsdzierzoniow.pl i rodzinne@opsdzierzoniow.pl.


Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów można składać od początku lipca . 300 Plus przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Wyprawkę otrzymają też osoby, które ukończyły 18. rok życia pod warunkiem, że będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20 lat. Uczniowie niepełnosprawni będą mogli korzystać ze świadczenia do 24. roku życia.

Od 1 lipca wnioski przyjmowane sąwyłącznie przez internet. Drogą tradycyjną będzie można je składać od 1 sierpnia w ośrodku pomocy społecznej. Termin składania wniosków pływał 30 listopada. Świadczenia mają zostać wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Poza wnioskiem rodzic nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych dokumentów, bo w jego treści znajdą się informacje pozwalające gminie na ustalenie prawa do świadczenia na wyprawkę. Niemniej w indywidualnej sprawie, gdy pojawią się wątpliwości co do jego przyznania, takie dodatkowe oświadczenia mogą okazać się potrzebne.

Nowa forma wsparcia rodzin, tak samo jak świadczenie wychowawcze czy rodzinne, będzie objęta przepisami UE o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W praktyce oznacza to, że jeśli we wniosku znajdzie się informacja o tym, że jeden z rodziców przebywa lub pracuje w innym unijnym kraju, samorząd przekaże go do urzędu wojewódzkiego. Jego pracownicy zaś ustalą, czy w tej sprawie zachodzi koordynacja i czy rodzic może otrzymać świadczenie w gminie.


Wszyscy uczniowie uczęszczający do szkół dzierżoniowskich podstawowych (także gimnazjaliści), otrzymają we wrześniu bezpłatne podręczniki. Dla uczniów klas II, V i VIII zostaną zakupione nowe, natomiast pozostali otrzymają podręczniki, których korzystali w poprzednim roku szkolnym ich koledzy.

Na zakup podręczników Dzierżoniów zdobył dotację w kwocie 283 tys. zł. Podręczniki będą kupowane przez szkoły, a następnie po wciągnięciu na stan biblioteczny, wypożyczane uczniom. Będą one służyć trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2018/2019 z darmowych podręczników skorzysta 2457 uczniów szkół podstawowych.

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-7°C

JutroCloudy-5°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne