Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Uszyte, wydziergane, napisane...

06-06-2019
Nie dopuszcza myśli, że czegoś się nie da zrobić. - Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz, czy potrafisz – mówi. Szyje, szydełkuje, haftuje, strzyże (nawet siebie), uprawia ogród i pisze wiersze. Choć nie tylko. Na wystawie w Oknie Artystycznym prezentujemy próbki twórczości Krystyny Patrzykąt.

Nie dopuszcza myśli, że czegoś się nie da zrobić. - Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz, czy potrafisz – mówi. Szyje, szydełkuje, haftuje, strzyże (nawet siebie), uprawia ogród i pisze wiersze. Choć nie tylko. Na wystawie w Oknie Artystycznym prezentujemy próbki twórczości Krystyny Patrzykąt.

Mieszka w Dzierżoniowie od 20. roku życia. Obecnie jest na emeryturze, ale nie ma czasu na nudę. Nawet oglądając telewizję ma zajęte robótką ręce, korzystając z daru podzielnej uwagi. Ciekawa fabuła filmu nie wpływa na to, że pomyli ścieg czy źle policzy oczka robiąc na drutach. Spod jej palców wychodzą szydełkowe bluzeczki, kamizelki i piękne serwety. Szyje ubrania dla siebie i dla rodziny, także stroje ludowe czy przebrania dla dzieci na karnawał, a nawet zabawki. Lubi też wyszywać. Korzysta czasem z gotowych wzorów, ale haftując sięga częściej po te tradycyjne, których niegdyś nauczyła się od mamy.

Nie stroni też od szeroko pojętego rękodzieła, brała nawet udział w jego przeglądach w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Skąd czerpie inspirację? Czasem od razu widzi, co można zrobić z danego kawałka materiału, czasem inspiracją są podróże i wzory podpatrzone w różnych zakątkach świata.

Krystyna Patrzykąt nie należy do żadnej sekcji czy koła artystycznego, jest samoukiem. Lubi jednak podejmować wyzwania i próbować nowych rzeczy. Wykorzystuje swoje umiejętności nie tylko w rękodziele, ale i literaturze – na koncie ma dwa tomiki poezji i dwie książki pisane prozą.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajRain showers11°C

JutroRain showers12°C