Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ustalamy zasady budżetu obywatelskiego

21-07-2015

Masz uwagi do zasad, według których tworzony i realizowany będzie Dzierżoniowski Budżet Obywatelski? Zgłoś je! Czekamy do 10 sierpnia. Wstępny regulamin znajdziesz na fanpage'u budżetu na Facebooku. Daj like'a i śledź na bieżąco najnowsze doniesienia.

Aż milion zł będą mieli co roku do wydania mieszkańcy Dzierżoniowa na to, co ich zdaniem należy zrobić w mieście. 100 tys. zł należeć będzie wyłącznie do młodzieży. Tylko nasze miasto w całym kraju zastosowało takie rozwiązanie. - Młodzi ludzie mają fantastyczne pomysły. My dajemy im możliwość ich realizacji i zaangażowania się w życie społeczności lokalnej. To sygnał, że liczymy się nie tylko ze zdaniem dorosłych mieszkańców miasta. Każdy jest dla nas ważny – mówi burmistrz Dariusz Kucharski.

Pierwszym rokiem, w którym obowiązywać będzie budżet obywatelski, będzie rok 2017. W 2016 r. trzeba więc stworzyć listę zadań. Już się do tego przygotowujemy. We wrześniu podczas Prezentacji Dzierżoniowskich będziemy na specjalnym stoisku informować mieszkańców o zasadach budżetu obywatelskiego i wyjaśniać im mechanizmy zgłaszania zadań i głosowania na nie.

A są one proste. Zadania do realizacji w danym roku kalendarzowym zgłaszane będą w styczniu i w lutym. Każde zgłoszenie musi być poparte przynajmniej 30 podpisami mieszkańców. Do końca kwietnia trwać będzie weryfikacja wniosków. Głosować na konkretne zadania będziemy w ostatni tydzień maja i pierwszy tydzień czerwca. Każdy z mieszkańców oddać będzie mógł tylko 1 głos (identyfikacja na podst. nr PESEL).

Dorośli głosować będą w sposób tradycyjny, zaznaczając na druku odpowiednią pozycję, lub przez platformę ePUAP (trzeba mieć profil zaufany). Urny staną w Urzędzie Miasta, jednostkach podległych i w namiocie na Dniach Dzierżoniowa. Młodzież (od I klasy szkół gimnazjalnych) głosować będzie w sposób tradycyjny w szkołach. Wyniki poznamy w połowie września.

Koszt realizacji pojedynczego zadania nie będzie mógł przekroczyć kwoty 200 tys. zł w przypadku zadań związanych z budową lub remontem infrastruktury miejskiej i 25 tys. zł przy działaniach mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców.

Szczegółowy regulamin jest w trakcie ustalania. Ty także możesz mieć na niego wpływ. Jeśli masz jakieś uwagi, możesz je zgłosić w Wydziale Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie, tel. 74 645 08 18, e-mail: promocja@um.dzierzoniow.pl

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy0°C

JutroClear sky4°C