Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ustalamy zasady budżetu obywatelskiego

21-07-2015

Masz uwagi do zasad, według których tworzony i realizowany będzie Dzierżoniowski Budżet Obywatelski? Zgłoś je! Czekamy do 10 sierpnia. Wstępny regulamin znajdziesz na fanpage'u budżetu na Facebooku. Daj like'a i śledź na bieżąco najnowsze doniesienia.

Aż milion zł będą mieli co roku do wydania mieszkańcy Dzierżoniowa na to, co ich zdaniem należy zrobić w mieście. 100 tys. zł należeć będzie wyłącznie do młodzieży. Tylko nasze miasto w całym kraju zastosowało takie rozwiązanie. - Młodzi ludzie mają fantastyczne pomysły. My dajemy im możliwość ich realizacji i zaangażowania się w życie społeczności lokalnej. To sygnał, że liczymy się nie tylko ze zdaniem dorosłych mieszkańców miasta. Każdy jest dla nas ważny – mówi burmistrz Dariusz Kucharski.

Pierwszym rokiem, w którym obowiązywać będzie budżet obywatelski, będzie rok 2017. W 2016 r. trzeba więc stworzyć listę zadań. Już się do tego przygotowujemy. We wrześniu podczas Prezentacji Dzierżoniowskich będziemy na specjalnym stoisku informować mieszkańców o zasadach budżetu obywatelskiego i wyjaśniać im mechanizmy zgłaszania zadań i głosowania na nie.

A są one proste. Zadania do realizacji w danym roku kalendarzowym zgłaszane będą w styczniu i w lutym. Każde zgłoszenie musi być poparte przynajmniej 30 podpisami mieszkańców. Do końca kwietnia trwać będzie weryfikacja wniosków. Głosować na konkretne zadania będziemy w ostatni tydzień maja i pierwszy tydzień czerwca. Każdy z mieszkańców oddać będzie mógł tylko 1 głos (identyfikacja na podst. nr PESEL).

Dorośli głosować będą w sposób tradycyjny, zaznaczając na druku odpowiednią pozycję, lub przez platformę ePUAP (trzeba mieć profil zaufany). Urny staną w Urzędzie Miasta, jednostkach podległych i w namiocie na Dniach Dzierżoniowa. Młodzież (od I klasy szkół gimnazjalnych) głosować będzie w sposób tradycyjny w szkołach. Wyniki poznamy w połowie września.

Koszt realizacji pojedynczego zadania nie będzie mógł przekroczyć kwoty 200 tys. zł w przypadku zadań związanych z budową lub remontem infrastruktury miejskiej i 25 tys. zł przy działaniach mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców.

Szczegółowy regulamin jest w trakcie ustalania. Ty także możesz mieć na niego wpływ. Jeśli masz jakieś uwagi, możesz je zgłosić w Wydziale Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie, tel. 74 645 08 18, e-mail: promocja@um.dzierzoniow.pl

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair19°C

19°C

JutroFair25°C