Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne ruszy w pierwszej połowie stycznia

28-12-2018
W pierwszej połowie stycznia 2019 roku planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

W pierwszej połowie stycznia 2019 roku planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat. Za kwotę ponad 9 mln złotych odrestaurowano nie tylko zabytkowy budynek dworca, zmienił się także układ komunikacyjny w jego okolicy.

- Obecnie trwa jeszcze odbiór techniczny budynku, procedury powinny zakończyć się w pierwszej połowie stycznia przyszłego roku. Ze stanowisk odjazdowych w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym korzystać będą nie tylko autobusy miejskie, ale także prywatni przewoźnicy – takich podmiotów funkcjonuje kilkanaście na terenie naszego miasta. Wszyscy zostali zaproszeni do rozmów – informuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

Jedna z firm zadeklarowała organizację komunikacji w imieniu wszystkich prywatnych przewoźników. Przy ul. Sienkiewicza naprzeciwko dworca będzie funkcjonował także postój taksówek.

W wyremontowanym budynku dworca gotowa jest już poczekalnia wraz z automatem biletowym, kącik zabaw dla dzieci, otwarty punkt z książkami - każdy będzie mógł pożyczyć książkę, a także przynieść własną. Do budynku dworca z ul. Batalionów Chłopskich przeniesiona zostanie także siedziba dzierżoniowskich dzielnicowych. Na parterze funkcjonować ma restauracja - lokal jest w pełni wyposażony – kuchnia, lodówki, zamrażarki, stoliki i krzesła.
Pierwsze piętro zaadaptowano na hostel z 34 miejscami noclegowymi (pokoje 4-10 osobowe) i całodobową recepcją - z myślą o turystach indywidualnych i grupach, także wycieczkach szkolnych. Hostel powstał z lokali uzyskanych po wykwaterowaniu do mieszkań komunalnych byłych pracowników kolei i ich rodzin.

Miasto ogłosiło już przetarg na prowadzenie restauracji i hostelu, jednak nie znaleźli się chętni. W kolejnych przetargach działalności te mają zostać rozdzielone. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu na prowadzenie hostelu będzie nim zarządzał dzierżoniowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Budynek jest nowoczesny i ekologiczny. Dotychczasową kotłownię węglową zastąpiła nowoczesna kotłownia gazowa, wyposażono go w instalacje solarne do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne zasilające tablice świetlne z rozkładem jazdy oraz zbiorniki na wodę deszczową, by wykorzystać ją do spłukiwania toalet. Obiekt ocieplono i wymieniono okna - zaznacza burmistrz.

Przy dworcu wybudowano także parking z pierwszą w mieście stacją do ładowania samochodów elektrycznych, plac zabaw, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe dla rowerów, dwa pawilony handlowe. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – podjazd od strony poczty.

Początki dzierżoniowskiego dworca sięgają 1854 roku, wyróżniał się charakterystyczną dekoracją elewacji - poziomymi białymi pasami na tle czerwonej cegły.

- W początkowej koncepcji elewacja miała nawiązywać do tej historycznej, jednak w trakcie projektowania konserwator zabytków zadecydował o obecnej elewacji, korespondującej z otoczeniem – alejkami i punktami handlowymi – wyjaśnia burmistrz.

Miasto podejmowało także rozmowy z PKP na temat modernizacji stacji kolejowej. W zakres prac wchodziłaby wymiana torów, podkładów, remont peronów i przejścia podziemnego. W ostatnim piśmie, z marca 2017 roku, dotyczącym remontu infrastruktury na stacji Dzierżoniów, PKP poinformowało, że w „perspektywie 2014-2020 planowana jest rewitalizacja linii kolejowej nr 137 na odcinku Legnica - Dzierżoniów. Zadanie może zostać sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Rozpoczęto prace nad opracowaniem studium wykonalności dla tego projektu. Rozwiązania i koncepcje zawarte w studium będą podstawą m. in. do określenia optymalnego wariantu inwestycyjnego w zakresie realizacji projektu”.

- PKP opracowało cztery różne warianty modernizacji. Jeden z nich zakłada możliwość elektryfikacji linii kolejowej, wymaga jednak przebudowy zbyt niskiej obecnie estakady w pobliżu OSiR-u. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie zadeklarowano jeszcze żadnych terminów rozpoczęcia prac. Myślę, że w przyszłym roku po konsultacjach wybrany zostanie konkretny wariant – mówi burmistrz Kucharski. - Zakładam, że obiekt w pełni zatętni życiem po mniej więcej pół roku od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, to nie stanie się na drugi dzień. Liczę, że jesienią centrum będzie funkcjonowało na pełnych obrotach. Układ komunikacyjny w mojej opinii jest optymalny, choć jeszcze nie wszyscy stosują się do przepisów. Jeśli jednak w trakcie użytkowania stwierdzimy, że warto coś zmienić, to dokonamy drobnych korekt i zmian.

Aneta Pudło-Kuriata
Doba.pl

Jak powstawało Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne? Możan to zobaczyć na filmie rpzygotowanym przez Telewizję Sudecką

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
4
5
6
7
10
12
13
16
19
21
26
28
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy12°C

JutroPartly cloudy17°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne