Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne ruszy w pierwszej połowie stycznia

28-12-2018
W pierwszej połowie stycznia 2019 roku planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

W pierwszej połowie stycznia 2019 roku planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat. Za kwotę ponad 9 mln złotych odrestaurowano nie tylko zabytkowy budynek dworca, zmienił się także układ komunikacyjny w jego okolicy.

- Obecnie trwa jeszcze odbiór techniczny budynku, procedury powinny zakończyć się w pierwszej połowie stycznia przyszłego roku. Ze stanowisk odjazdowych w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym korzystać będą nie tylko autobusy miejskie, ale także prywatni przewoźnicy – takich podmiotów funkcjonuje kilkanaście na terenie naszego miasta. Wszyscy zostali zaproszeni do rozmów – informuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

Jedna z firm zadeklarowała organizację komunikacji w imieniu wszystkich prywatnych przewoźników. Przy ul. Sienkiewicza naprzeciwko dworca będzie funkcjonował także postój taksówek.

W wyremontowanym budynku dworca gotowa jest już poczekalnia wraz z automatem biletowym, kącik zabaw dla dzieci, otwarty punkt z książkami - każdy będzie mógł pożyczyć książkę, a także przynieść własną. Do budynku dworca z ul. Batalionów Chłopskich przeniesiona zostanie także siedziba dzierżoniowskich dzielnicowych. Na parterze funkcjonować ma restauracja - lokal jest w pełni wyposażony – kuchnia, lodówki, zamrażarki, stoliki i krzesła.
Pierwsze piętro zaadaptowano na hostel z 34 miejscami noclegowymi (pokoje 4-10 osobowe) i całodobową recepcją - z myślą o turystach indywidualnych i grupach, także wycieczkach szkolnych. Hostel powstał z lokali uzyskanych po wykwaterowaniu do mieszkań komunalnych byłych pracowników kolei i ich rodzin.

Miasto ogłosiło już przetarg na prowadzenie restauracji i hostelu, jednak nie znaleźli się chętni. W kolejnych przetargach działalności te mają zostać rozdzielone. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu na prowadzenie hostelu będzie nim zarządzał dzierżoniowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Budynek jest nowoczesny i ekologiczny. Dotychczasową kotłownię węglową zastąpiła nowoczesna kotłownia gazowa, wyposażono go w instalacje solarne do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne zasilające tablice świetlne z rozkładem jazdy oraz zbiorniki na wodę deszczową, by wykorzystać ją do spłukiwania toalet. Obiekt ocieplono i wymieniono okna - zaznacza burmistrz.

Przy dworcu wybudowano także parking z pierwszą w mieście stacją do ładowania samochodów elektrycznych, plac zabaw, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe dla rowerów, dwa pawilony handlowe. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – podjazd od strony poczty.

Początki dzierżoniowskiego dworca sięgają 1854 roku, wyróżniał się charakterystyczną dekoracją elewacji - poziomymi białymi pasami na tle czerwonej cegły.

- W początkowej koncepcji elewacja miała nawiązywać do tej historycznej, jednak w trakcie projektowania konserwator zabytków zadecydował o obecnej elewacji, korespondującej z otoczeniem – alejkami i punktami handlowymi – wyjaśnia burmistrz.

Miasto podejmowało także rozmowy z PKP na temat modernizacji stacji kolejowej. W zakres prac wchodziłaby wymiana torów, podkładów, remont peronów i przejścia podziemnego. W ostatnim piśmie, z marca 2017 roku, dotyczącym remontu infrastruktury na stacji Dzierżoniów, PKP poinformowało, że w „perspektywie 2014-2020 planowana jest rewitalizacja linii kolejowej nr 137 na odcinku Legnica - Dzierżoniów. Zadanie może zostać sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Rozpoczęto prace nad opracowaniem studium wykonalności dla tego projektu. Rozwiązania i koncepcje zawarte w studium będą podstawą m. in. do określenia optymalnego wariantu inwestycyjnego w zakresie realizacji projektu”.

- PKP opracowało cztery różne warianty modernizacji. Jeden z nich zakłada możliwość elektryfikacji linii kolejowej, wymaga jednak przebudowy zbyt niskiej obecnie estakady w pobliżu OSiR-u. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie zadeklarowano jeszcze żadnych terminów rozpoczęcia prac. Myślę, że w przyszłym roku po konsultacjach wybrany zostanie konkretny wariant – mówi burmistrz Kucharski. - Zakładam, że obiekt w pełni zatętni życiem po mniej więcej pół roku od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, to nie stanie się na drugi dzień. Liczę, że jesienią centrum będzie funkcjonowało na pełnych obrotach. Układ komunikacyjny w mojej opinii jest optymalny, choć jeszcze nie wszyscy stosują się do przepisów. Jeśli jednak w trakcie użytkowania stwierdzimy, że warto coś zmienić, to dokonamy drobnych korekt i zmian.

Aneta Pudło-Kuriata
Doba.pl

Jak powstawało Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne? Możan to zobaczyć na filmie rpzygotowanym przez Telewizję Sudecką

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy-8°C

JutroFair-4°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne