Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Sowiogórska Droga Św. Jakuba

03-10-2018
Turystyka religijna kwitnie. Także w Dzierżoniowie. 6 października przy kościele pw. Maryi Matki Kościoła odsłonięta zostanie tablica informacyjna Sowiogórskiej Drogi Św. Jakuba. Grób św. Jakuba Apostoła Starszego znajduje się w Santiago de Compostela – to właśnie z nim związany jest największy ruch pielgrzymkowy Europy.

Turystyka religijna kwitnie. Także w Dzierżoniowie. 6 października przy kościele pw. Maryi Matki Kościoła odsłonięta zostanie tablica informacyjna Sowiogórskiej Drogi Św. Jakuba. Grób św. Jakuba Apostoła Starszego znajduje się w Santiago de Compostela – to właśnie z nim związany jest największy ruch pielgrzymkowy Europy.

Sowiogórski odcinek trasy dla pielgrzymujących rozpoczyna się na Ślęży, prowadzi przez Dzierżoniów, Pieszyce, Bielawę, masyw Gór Sowich, Nową Rudę do Wambierzyc. Szlak wiedzie przez tereny Ślężańskiego Parku Narodowego, pasmo Gór Sowich, Górę Św. Anny i Górę Wszystkich Świętych. Po drodze pielgrzymi mijają miasta o bogatej historii i wielu zabytkach. Tam także natrafią na tablice informacyjne dotyczące Drogi Św. Jakuba.

W Dzierżoniowie przebiega ona ul. Złotą, Świdnicką, przez Rynek obok kościoła św. Jerzego, potem ul. Kościelną w dół, ul. Krasickiego, koło Synagogi, przez Most Niepodległości obok Sowiogórskiego Centrum Przesiadkowego w kierunku Pieszyc.

Tablica informacyjna o szlaku stanie w Dzierżoniowie przy kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Jej odsłonięcie nastąpi 6 października o godz. 12.00. Słowo wstępne wygłosi ks. proboszcz Jarosław Leśniak, który wraz z burmistrzem Dariuszem Kucharskim dokona oficjalnego odsłonięcia tablicy. Potem o Camino de Santiago opowie w kościele MMK neuropsycholog Agnieszka Żelwetro - koordynatorka wolontariuszy w "polskim" schronisku na Camino de Santiago – schronisku na Monte do Gozo.

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky4°C

4°C

JutroCloudy6°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne