Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Schodzili polskie wybrzeże wzdłuż i wszerz

03-07-2020
Po powrocie z wędrówki ze Świnoujścia na Hel dzierżoniowianie odwiedzili burmistrza Dariusza Kucharskiego. Zaprosili go do udziału w przyszłorocznej wędrówce

- Im starsi jesteśmy, tym więcej chodzimy – mówią dzierżoniowianie, którzy w tym roku po raz kolejny pokonali pieszo polskie wybrzeże. Mają za sobą 330 km wędrówki. - Jak się wraca z jednej przechadzki, bo tak o tych naszych wyprawach mówimy, już się myśli o kolejnej, choć nogi mają inne zdanie – deklarują miłośnicy dłuuugich spacerów.

Grzegorz Włodarczyk, Dariusz Listwan, Albert Połubiński wspólnie wędrują od 2013 r. W 2017 dołączył do nich Remigiusz Połubiński i Mariusz Kobryń, a w tym roku Grzegorz Spustek. 6 czerwca o 2.00 w nocy wyruszyli na trasę ze Świnoujścia, 12 czerwca o 19.30 dotarli do celu – na Hel. To dystans ok. 360 km – bez terenów wojskowych w okolicach Jarosławca pokonali ok. 330 km.

- Pierwszy odcinek był najdłuższy, 60-kilometrowy. Chcieliśmy rozpocząć trasę jak najszybciej i dojść do Pobierowa lub Rewala. Doszliśmy do Rewala – opowiada Albert Połubiński. Średnio pokonywał z kolegami 52 km dziennie. Bez specjalistycznego obuwia – każdy miał na nogach to, w czym mu było wygodnie. - Pęcherze, obtarcia są nieuniknione. Każdy różnie sobie z tym radzi – mówią podróżnicy z Dzierżoniowa.

Niestraszny im nocleg na plaży pod gołym niebem, niestraszne zmiany pogody, choć w 2015 r. pokrzyżowała im ona plany wędrówki. Wyruszając w drogę nie mogą być jednak pewni, że w 100% zrealizują swoje zamierzenia. Po drodze spotykają innych takich zapaleńców, ale zazwyczaj na rowerach. Gdy w tym roku pytali ich o cel podróży, wystarczyło, że dzierżoniowianie pokazywali na swe koszulki z mapą Polski. Zaznaczono na nich nie tylko trasę wędrówki Świnoujście – Hel, ale i oczywiście nasz Dzierżoniów.

Skąd takie zamiłowanie do pieszych wędrówek? Pierwsza odbyła się w 2013 r. - Akurat mieliśmy wtedy z kolegą czterdziestkę, chcieliśmy zrobić coś innego. W 3 dni przeszliśmy odcinek Świnoujście-Kołobrzeg – opowiada Albert Połubiński. Od tamtej pory złapali bakcyla. To była ich ósma przechadzka. Wędrowali także na trasach Kołobrzeg-Ustka, Ustka-Hel, Międzyzdroje-Jarosławiec, Pobierowo-Łeba. We wrześniu 2018 r. zrobili 100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości wybrzeżem. To właśnie jego się trzymają wędrując. - Jest jednak tyle fajnych szlaków w okolicach, że czasem warto zboczyć z trasy – wybrać np. drogę przez park narodowy, ścieżki przyrodnicze czy nawet przez las. Niektóre drogi nad morzem już znamy, więc wybieramy inny szlak – zdradza pan Albert.

Ale grupa wędruje nie tylko nad morzem. Góry im niestraszne. - Chcemy wspólnie zdobyć koronę gór Polskich – 28 najwyższych szczytów Polski. Zaczęliśmy w ubiegłym roku, mamy już na koncie Rysy – opowiadają dzierżoniowscy miłośnicy pieszych podróży. Nie trenują regularnie, raczej rekreacyjnie, czasem wędrują po okolicy. Śmieją się, że niekiedy trudno im dostać “przepustki” od rodziny. Ale nie zamierzają się poddawać. - To naprawdę duża satysfakcja. Wracamy z naszych przechadzek fizycznie zrujnowani, ale psychicznie zregenerowani – mówią jednym głosem.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair27°C

JutroFair26°C