Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Relacja z sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa

29-01-2019
Od symbolicznej minuty ciszy, poświęconej pamięci zamordowanego w czasie finału WOSP Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza rozpoczęły się pierwsze w tym roku obrady dzierżoniowskich radnych.

Od symbolicznej minuty ciszy poświęconej pamięci zamordowanego w czasie finału WOSP Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, rozpoczęły się pierwsze w tym roku obrady dzierżoniowskich radnych.

Przed rozpatrywaniem projektów uchwał radni wysłuchali informacji o przebiegu finału WOŚP w Dzierżoniowie. Przewodniczący dzierżoniowskiego sztabu Radosław Drabczyk podziękował m.in. wolontariuszom i wszystkim osobom pracującym podczas finału. Chwilę później radni przyjęli apel w sprawie przeciwdziałania przemocy, mowie nienawiści i agresji w przestrzeni publicznej.

APEL NR 1/ 2019 RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA
z 28 stycznia 2019 r.
w sprawie przeciwdziałaniu przemocy, mowie nienawiści i fali agresji w przestrzeni publicznej

Na podstawie § 12 ust. 2 pkt. 4 uchwały Nr XLVIII/356/18 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 24 września 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Dzierżoniowa (Dz.Urz.Woj.Doln. z 2018 r. poz. 4688), mając w pamięci tragiczne wydarzenie z dnia 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Gdańsku, w wyniku którego wskutek odniesionych ran zginął Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Rada Miejska Dzierżoniowa apeluje o zaprzestanie agresji i mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. Od kilkunastu lat przybierają na sile działania nacechowane wrogością i nienawiścią do osób publicznych. Internetowy hejt stał się w naszym kraju zjawiskiem zupełnie niekontrolowanym. Komputerowy język chamstwa i nieprawdziwych, publicznych oskarżeń urósł do nieprawdopodobnych rozmiarów. Narastająca agresja i powszechne przyzwolenie na nią mogły być pośrednią przyczyną tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Rada Miejska Dzierżoniowa apeluje do władz państwowych o rozpoczęcie prac zmierzających do likwidacji anonimowości w internecie. Niech każdy, kto będzie groził, obrażał i oskarżał w sieci internetowej – czyni to mając pełną świadomość szybkiej identyfikacji oraz ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoją działalność.Najważniejsze z podjętych w czasie obrad uchwał dotyczyły nadaniu nazw dwóm rondom, wybudowanym w ostatnim czasie. Rondo Silesiany - to nazwa skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich i Kopernika. Na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej i Sienkiewicza mamy Rondo Europejskie.

Bardzo ważną dla mieszkańców zmianę wprowadzono w regulaminie Programu Małych Ulepszeń.  Umożliwia ona przedłużenie czasu na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne. Dotyczy to tych osób, które rozpoczęły taką inwestycję, a nie mogły jej zakończyć w minionym roku.

Radni zatwierdzili także regulamin Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowy dokument różni się od poprzednich, o czym więcej i szczegółowo w osobnej informacji.

Podczas styczniowej sesji przedstawiono sprawozdanie z działalności stałych komisji Rady Miejskiej Dzierżoniowa w 2018 roku.

Treści podjętych uchwał wraz z uzasadnieniamiPrzypominamy, że wszystkie obrady można śledzić na żywo w komputerze lub telefonie. Wystarczy w czasie sesji kliknąć link Transmisja z obrad, dostępny jest on na stronie www.dzierzoniow.pl, w zakładce Rada Miejska

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky4°C

JutroRain4°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne