Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Relacja z sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa

29-01-2019
Od symbolicznej minuty ciszy, poświęconej pamięci zamordowanego w czasie finału WOSP Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza rozpoczęły się pierwsze w tym roku obrady dzierżoniowskich radnych.

Od symbolicznej minuty ciszy poświęconej pamięci zamordowanego w czasie finału WOSP Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, rozpoczęły się pierwsze w tym roku obrady dzierżoniowskich radnych.

Przed rozpatrywaniem projektów uchwał radni wysłuchali informacji o przebiegu finału WOŚP w Dzierżoniowie. Przewodniczący dzierżoniowskiego sztabu Radosław Drabczyk podziękował m.in. wolontariuszom i wszystkim osobom pracującym podczas finału. Chwilę później radni przyjęli apel w sprawie przeciwdziałania przemocy, mowie nienawiści i agresji w przestrzeni publicznej.

APEL NR 1/ 2019 RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA
z 28 stycznia 2019 r.
w sprawie przeciwdziałaniu przemocy, mowie nienawiści i fali agresji w przestrzeni publicznej

Na podstawie § 12 ust. 2 pkt. 4 uchwały Nr XLVIII/356/18 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 24 września 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Dzierżoniowa (Dz.Urz.Woj.Doln. z 2018 r. poz. 4688), mając w pamięci tragiczne wydarzenie z dnia 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Gdańsku, w wyniku którego wskutek odniesionych ran zginął Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Rada Miejska Dzierżoniowa apeluje o zaprzestanie agresji i mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. Od kilkunastu lat przybierają na sile działania nacechowane wrogością i nienawiścią do osób publicznych. Internetowy hejt stał się w naszym kraju zjawiskiem zupełnie niekontrolowanym. Komputerowy język chamstwa i nieprawdziwych, publicznych oskarżeń urósł do nieprawdopodobnych rozmiarów. Narastająca agresja i powszechne przyzwolenie na nią mogły być pośrednią przyczyną tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Rada Miejska Dzierżoniowa apeluje do władz państwowych o rozpoczęcie prac zmierzających do likwidacji anonimowości w internecie. Niech każdy, kto będzie groził, obrażał i oskarżał w sieci internetowej – czyni to mając pełną świadomość szybkiej identyfikacji oraz ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoją działalność.Najważniejsze z podjętych w czasie obrad uchwał dotyczyły nadaniu nazw dwóm rondom, wybudowanym w ostatnim czasie. Rondo Silesiany - to nazwa skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich i Kopernika. Na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej i Sienkiewicza mamy Rondo Europejskie.

Bardzo ważną dla mieszkańców zmianę wprowadzono w regulaminie Programu Małych Ulepszeń.  Umożliwia ona przedłużenie czasu na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne. Dotyczy to tych osób, które rozpoczęły taką inwestycję, a nie mogły jej zakończyć w minionym roku.

Radni zatwierdzili także regulamin Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowy dokument różni się od poprzednich, o czym więcej i szczegółowo w osobnej informacji.

Podczas styczniowej sesji przedstawiono sprawozdanie z działalności stałych komisji Rady Miejskiej Dzierżoniowa w 2018 roku.

Treści podjętych uchwał wraz z uzasadnieniamiPrzypominamy, że wszystkie obrady można śledzić na żywo w komputerze lub telefonie. Wystarczy w czasie sesji kliknąć link Transmisja z obrad, dostępny jest on na stronie www.dzierzoniow.pl, w zakładce Rada Miejska

Polecane informacje:

 • Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór. Fot: telewizja Sudecka

  Ruszyła duża promocja Gór Sowich

  Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór.

  Czytaj dalej
 • Budżet obywatelski 2019 – wspólnie zmieniamy Dzierżoniów

  Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym...

  Czytaj dalej
 • Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia miasto przeznaczy ponad milion złotych. To pieniądze tylko na działania społeczne, bo równolegle trwa największa w historii Dzierżoniowa inwestycja realizowana właśnie z myślą o seniorach – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Milion złotych i „jubileuszowa” karta seniora

  Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia...

  Czytaj dalej
 • Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np. korzystając z darmowej aplikacji dostępnej na stronie miasta.

  Zostaw 1% w Dzierżoniowie i wspieraj lokalnie

  Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky12°C

JutroPartly cloudy13°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne