Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Radni o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

26-02-2020
Formy pomocy i wsparcia, jakiego miasto udziela osobom niepełnosprawnym, omawiano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Formy pomocy i wsparcia, jakiego miasto udziela osobom niepełnosprawnym, omawiano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Od czerwca minionego roku działa w naszym mieście zespół do spraw osób z niepełnosprawnościami. To ciało doradcze tworzone przez przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz fundacji działających na terenie Dzierżoniowa i zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami. W jego skład wchodzą też przedstawiciele burmistrza i rady miejskiej.

Rolą tego zespołu jest inspirowanie przedsięwzięć integrujących społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami oraz inicjowanie i opiniowanie zadań i programów kierowanych do tej grupy społecznej. Od minionego roku przynajmniej jedna z sesji rady poświęcona jest sprawom osób z niepełnosprawnościami.

Wśród zadań realizowanych przez miasto jest m.in. zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami opieki i edukacji. Dzierżoniów przeznacza na to ponad 2 mln zł rocznie. Z takiego wsparcia korzysta 110 dzieci. Uczniowie z niepełnosprawnościami mają także zapewniony codzienny transport. Na ten cel w minionym roku przeznaczono 71 tys. zł.

Najważniejsze miejskie instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym mieście to  Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszczący się w Dzierżoniowskim Centrum Seniora Dzienny Dom Senior +. Oferują one m.in. opiekę, zajęcia, terapie, rehabilitacje i warsztaty dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychofizycznymi.

Innym rodzajem zadań jest eliminowanie barier architektonicznych, polegających np. na obniżaniu krawężników na przejściach i montowaniu specjalnej, wypukłej żółtej kostki, zapewnianie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami przy istniejących i przebudowywanych drogach i parkingach, doświetlanie przejść dla pieszych.

Więcej informacji o działaniach miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami (PDF 19MB)

Zespół do spraw osób z niepełnosprawnościami

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky9°C

JutroCloudy7°C