Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Przygotowania do dużych zmian

10-07-2019

Katalog małej architektury, nowa aranżacja rynku, zmiany na dzierżoniowskich plantach i kompleksowa rewitalizacja wszystkich miejskich parków – nad tym pracuje miasto wspólnie ze specjalistami i radnymi. Cel? Zmiana estetyki i ożywienie starówki.

- W tej kadencji chcemy uporządkować przestrzeń miejską i wprowadzić nowe standardy w estetyce Dzierżoniowa. To wraz z zielenią miejską priorytety w tym obszarze – mówi Dorota Pieszczuch, wiceburmistrz Dzierżoniowa.

Jednym z pierwszych działań było stworzenie „katalogu mebli miejskich”. Będzie on wskazywał, jakie elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) będą montowane przy przeprowadzeniu zmian i realizacji kolejnych dzierżoniowskich inwestycji.
 
Chodzi o to, by elementy małej architektury były jednakowe i spójne. Dla każdego z trzech wydzielonych obszarów (rynek i starówka z murami obronnymi i plantami, główne ciągi komunikacyjne, jak np. ul. Świdnicka, Wrocławska, Piastowska oraz ogólnodostępne tereny zielone) przypisano odpowiedni katalog mebli miejskich.

Po wakacjach poznamy najważniejsze założenia i propozycje zmian, do jakich dojdzie w rynku. Jego ożywienie, funkcjonalność i nowa aranżacja są mocno oczekiwane przez mieszkańców. W to zadanie wpisują się też dwa projekty z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego - aranżacja zieleni fragmentu dzierżoniowskiego rynku i zasadzenie w Dzierżoniowie 2020 drzew. W ramach ożywiania rynku wprowadzono już „Coolturalne Piątki” - to cykl popołudniowych wydarzeń organizowanych przez jednostki miasta zajmujące się kulturą i sportem oraz przez dzierżoniowskie organizacje pozarządowe.

We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu powstaje także katalog nasadzeń. Pozwoli on m.in. zachować spójność miejskiej zieleni oraz dobrać takie gatunki drzew, krzewów i kwiatów, które dobrze wyglądają i funkcjonują w miastach.

Te wszystkie prace mają nas przygotować do dużych zmian, które w ramach inwestycji będą realizowane w następnych czterech latach. Dzierżoniów stara się również o pozyskanie dofinansowania z Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwoju Lokalnego na realizację kompleksowej modernizacji staromiejskiego centrum Dzierżoniowa.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy4°C

JutroPartly cloudy4°C