Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Przycinamy do osi, by sięgnąć po środki RPO

31-07-2015

Członkowie Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska zdecydowali się przystąpić do pilotażu stosowania oprogramowania do wewnętrznej analizy i planowania inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE. Podczas spotkania 30 lipca zweryfikowali też w dużej mierze projekty zgłoszone do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Do podziału jest ponad 300 mln zł. Gminy wyznaczyły najważniejsze dla nich zadania, proporcjonalnie do przydzielonych nam w ramach poszczególnych osi priorytetowych środków i udziału w kosztach prowadzenia przyszłego biura Stowarzyszenia. Nie we wszystkich osiach udało się osiągnąć konsensus, dlatego koszty pewnych projektów trzeba teraz zweryfikować w stosunku do wysokości możliwego do uzyskania dofinansowania.

Środki unijne na dofinansowanie w ramach RPO są podzielone m.in. na obszary strategicznej interwencji. Jednym z nich jest ziemia dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowicka, dlatego czekają nas jeszcze 10 sierpnia ustalenia z reprezentantami samorządów z Kłodzka i Ząbkowic.

Reprezentanci samorządów powiatu dzierżoniowskiego postanowili też przystąpić do pilotażowego stosowania oprogramowania do wewnętrznej analizy i planowania inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE. Oprogramowanie to ma być pomocne w wyborze najbardziej optymalnego zestawy projektów do realizacji w latach 2015-20122 z punktu widzenia ich wpływu na bieżące dochody i wydatki w przyszłych latach.

Nie będzie to nowy program, lecz zakładka do oprogramowania finansowego BESTIA, który od kilku lat funkcjonuje we wszystkich jednostkach samorządu. - W 2016 r. Ministerstwo Finansów i tak planuje wprowadzić to we wszystkich gminach. Jeśli możemy nieodpłatnie skorzystać z programu pilotażowego, to zróbmy to - będziemy o krok, dwa przed innymi – mówi burmistrz Dariusz Kucharski. - Analizę inwestycji można zintegrować na poziomie całego partnerstwa, więc pozwoli nam to podejmować najbardziej racjonalne decyzje co do projektów.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky0°C

JutroPartly cloudy3°C