Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Pretendujemy do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP

07-11-2012

Dzierżoniów został doceniony za działania podejmowane na rzecz włączania obywateli w proces podejmowania decyzji dotyczących życia publicznego. Przedstawiciele samorządu wzięli udział w konferencji pod nazwą „Cele, granice, metody i koszty lokalnych konsultacji społecznych”, która odbyła się 6 listopada 2012 roku w Pałacu Prezydenckim.

Nasz urząd reprezentowały zastępca burmistrza Dzierżoniowa Wanda Ostrowska oraz inspektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i animator społeczny w projekcie „Decydujmy razem” Małgorzata Krupska. Celem konferencji było wypracowanie wspólnego stanowiska władz samorządowych i organizacji pozarządowych w sprawie form i metod konsultacji społecznych. Dyskusja w tej sprawie odbyła się w oparciu o przykłady dobrych praktyk zgłoszonych do Witryny Obywatelskiej, kandydujących jednocześnie do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP.

Wśród dobrych praktyk zamieszczonych w Witrynie Obywatelskiej znalazł się Program Rozwoju Przedsiębiorczości Dzierżoniowa, który opracowywany został przy współudziale zainteresowanych mieszkańców i przedsiębiorców. Był on szeroko konsultowany ze społecznością lokalną. Cały ten proces realizowany był w ramach projektu „Decydujmy Razem”, którego liderem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Nagrody Obywatelskie

Konferencję rozpoczął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który wręczył nominacje dla członków Kapituły Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP. Na jej czele stanął Doradca Prezydenta RP prof. Jerzy Regulski. Prezydent w swym wystąpieniu otwierającym konferencję wielokrotnie podkreślał znaczenie konsultacji i udziału obywateli w sprawowaniu władzy na szczeblu lokalnym. Ustanawiając Nagrodę Obywatelską chce wyróżnić nowatorskie formy współpracy obywateli na rzecz wspólnego dobra oraz współpracy obywateli i władz lokalnych na rzecz rozwoju lokalnego. Po raz pierwszy Nagrody Obywatelskie zostaną wręczone w maju 2013 roku, w dniu Samorządu Terytorialnego.

Prezentujemy dobre praktyki

Podczas konferencji nasze doświadczenia z zakresu zastosowanych metod konsultacji i współpracy z mieszkańcami w tworzeniu Programu Rozwoju Przedsiębiorczości zaprezentowała zastępca burmistrza Dzierżoniowa Wanda Ostrowska. Nasz projekt został wybrany do publicznej prezentacji jako jedyna spośród 14 zamieszczonych w Witrynie Obywatelskiej dobrych praktyk w kategorii „Wspólnota Obywatelska”. Oprócz Dzierżoniowa wynikami badań w tej dziedzinie podzieliły się z zebranymi także Urząd Miasta w Poznaniu i gmina Nowosolna w kategoriach „Partnerstwo Samorządów” i „Obywatelska Inicjatywa Lokalna”.

Budowanie społecznego kapitału

Najlepiej podsumował całe sympozjum prof. Regulski, który stwierdził, że konsultacje społeczne są potrzebne, ponieważ budują w obywatelach poczucie, że państwo, w którym żyją, jest ich państwem i że mają realny wpływ na kształtowanie kierunków jego rozwoju. Profesor wyraził także opinię, że warunkiem rozwoju naszego kraju jest budowanie kapitału społecznego, czyli społeczeństwa zdolnego do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Należy to czynić już wśród najmłodszych pokoleń.

Więcej informacji na temat dobrej praktyki Dzierżoniowa zamieszczonej w Witrynie Obywatelskiej można znaleźć na stronie http://www.prezydent.pl/witryna-obywatelska/witryna-obywatelska/projekt,14.html

Polecane informacje:

 • Zapraszamy na III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  Dorota Wellman, Jakub B. Bączek, Paweł Tkaczyk, MESAJAH, targi, strefa networkingu– brzmi dobrze? Bądź z nami 28 kwietnia na jedynym takim evencie w regionie. Już teraz zajmij...

  Czytaj dalej
 • - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie z Rafałem Pawłowskim.

  Burmistrz Dzierżoniowa czy lider Ziemi Dzierżoniowskiej?

  - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie...

  Czytaj dalej
 • Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż, jak kochasz Dzierżoniów i odbierz naklejkę

  Kochasz Dzierżoniów? Okaż to!

  Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż,...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania tysiącom odwiedzających swojej oferty i możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych, a dla przedsiębiorców rozpoczynających lub otwierających swoje nowe biznesy to również najlepsza forma reklamy.

  Prezentacje 2018 - sprawdź ofertę

  Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
5
7
8

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy-4°C

JutroPartly cloudy-7°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne