Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Palił w piecu starymi meblami – odpowie za to przed sądem

03-02-2020
Interwencje dzierżoniowskich strażników, związane z walką ze smogiem, coraz częściej kończą się mandatami lub skierowaniem sprawy do sądu. Tylko w ostatnich dniach w ramach patroli strażnicy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Interwencje dzierżoniowskich strażników związane z walką ze smogiem coraz częściej kończą się mandatami lub skierowaniem sprawy do sądu. Tylko w ostatnich dniach w ramach patroli strażnicy interweniowali kilkadziesiąt razy.

W trakcie patrolowania ul. Nowowiejskiej strażnicy zauważyli, że z komina jednego z domów wydobywa się niepokojący dym. Podczas kontroli w piecu znajdowały się stare, lakierowane płyty meblowe. Mężczyzna, który nimi palił, miał również przygotowaną znaczną ilość tego niebezpiecznego dla zdrowia materiału. Za swój czyn odpowie przed sądem. Wskutek interwencji, przeprowadzonej po zgłoszeniu telefonicznym, na mieszkańca ul. Wesołej, który palił trocinami, nałożono mandat.

- Przyłapani na paleniu nielegalnymi materiałami najczęściej tłumaczą się brakiem pieniędzy na zakup węgla. Czasem robią to osoby mieszkające naprawdę w wysokim standardzie. W takich przypadkach kończy się to mandatem lub skierowaniem sprawy do sądu. Znacznie trudniej jest w sytuacjach, w których rzeczywiście widać problem braku pieniędzy. Wtedy w pierwszej kolejności staramy się wytłumaczyć, jak bardzo jest to szkodliwe dla zdrowia i osoby palącej tak w piecu oraz mieszkających w sąsiedztwie ludzi. Staramy się mocno akcentować fakt, że „oszczędzanie” nie może się odbywać kosztem zdrowia innych osób. Informujemy również o możliwościach wsparcia w ramach pomocy społecznej, zapowiadamy i przeprowadzamy ponowne kontrole – mówi Mariusz Furgała, komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa.

Spalanie w piecu lakierowanego drewna (części mebli, ram okiennych itp.), płyt wiórowych, a także powstałych z ich cięcia trocin jest zabronione i bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajRain8°C

JutroCloudy5°C