Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Owocne obchody 20 lat współpracy Dzierżoniów-Lanškroun

29-10-2019

Na mapie Dzierżoniowa przybyło kolejne miejsce, w którym można wypocząć i się zrelaksować. To otwarty 26 października Owocowy Skwer – symbol 20-letniej współpracy z naszym czeskim miastem partnerskim Lanškroun.

20 drzew i 50 krzewów zostało posadzonych wzdłuż ul. Kopernika przy rzece Piławie w pobliżu Skweru Juniora i Seniora w ramach projektu „Owoce polsko-czeskiej współpracy” współfinansowanego z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Zadanie zainaugurowano w maju podczas wizyty gości z Czech, zakończono zaś w październiku. Przy roślinach stanęły grawerowane tabliczki ze stali nierdzewnej z ich nazwami i ciekawostkami na temat owoców lub przepisami – oczywiście po polsku i po czesku. Do Owocowego Skweru prowadzi wygodna szutrowa ścieżka z oświetleniem. Na same owoce będziemy musieli troszkę poczekać, ale miejmy nadzieję, że jak już zaowocują, to obficie. Mieszkańcy będą więc mogli korzystać z owoców współpracy polsko-czeskiej także dosłownie. A że nasza współpraca kwitnie, miejsce to z pewnością będą odwiedzać uczniowie nie tylko z pobliskiej SP nr 9, ale również z innych współpracujących z Lanškroun szkół oraz seniorzy i całe rodziny.

Podobny sad powstał u naszego czeskiego partnera. Wszystko w ramach obchodów 20-lecia współpracy naszych miast.

Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia uświetniające ten jubileusz. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej świętowano Dni Czeskie - odbył się m.in. koncert muzyki czeskiej, konkurs czeski, w którym można było wygrać książkę “Bóg nie jest automatem do kawy” ks. Zbigniewa Czendlika z Lanškroun, a dzieci poznały bohaterów czeskich bajek – spotkały się nawet osobiście z Krecikiem.

Dni Kultury Czeskiej świętowano też w DOK-u. Można tam było obejrzeć spektakl teatralny „Švejk” i pobawić się na Biesiadzie Czeskiej w ramach Kalejdoskopu Kultur Dolnego Śląska. W Kinie „Zbyszek” otwarto dwie wystawy - „Miasto Lanškroun” i „Fotografia. Radek Lepka”. W niedzielę odbył się zaś Dzień Filmu Czeskiego – za darmo można było obejrzeć trzy seanse - „Sklep przy głównej ulicy”, „Adela jeszcze nie jadła kolacji” i „Ikaria XB1”.

W poniedziałek, podczas uroczystej części sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa, starosta Lanškroun Radim Vetchý odebrał Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Taki medal przyznano również polskiemu księdzu, duszpasterzowi z Lanškroun, Zbigniewowi Czendlikowi – zostanie od wreczony w innym terminie. Na sesji była okazja do wspomnień dotyczących wspólnych działań przez minione 20 lat i podziękowań dla tych, którzy byli w te współpracę zaangażowani. Na pamiątkę obchodów jubileuszu przedstawiciele Lanškroun – starosta Lanškroun Radim Vetchý i jego zastępca Miloš Smola otrzymali symboliczną mozaikę nawiązująca do Owocowego Skweru. Czescy partnerzy podarowali zaś miastu Dzierżoniów rzeźbę św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy15°C

JutroCloudy17°C