Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Owocne obchody 20 lat współpracy Dzierżoniów-Lanškroun

29-10-2019

Na mapie Dzierżoniowa przybyło kolejne miejsce, w którym można wypocząć i się zrelaksować. To otwarty 26 października Owocowy Skwer – symbol 20-letniej współpracy z naszym czeskim miastem partnerskim Lanškroun.

20 drzew i 50 krzewów zostało posadzonych wzdłuż ul. Kopernika przy rzece Piławie w pobliżu Skweru Juniora i Seniora w ramach projektu „Owoce polsko-czeskiej współpracy” współfinansowanego z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Zadanie zainaugurowano w maju podczas wizyty gości z Czech, zakończono zaś w październiku. Przy roślinach stanęły grawerowane tabliczki ze stali nierdzewnej z ich nazwami i ciekawostkami na temat owoców lub przepisami – oczywiście po polsku i po czesku. Do Owocowego Skweru prowadzi wygodna szutrowa ścieżka z oświetleniem. Na same owoce będziemy musieli troszkę poczekać, ale miejmy nadzieję, że jak już zaowocują, to obficie. Mieszkańcy będą więc mogli korzystać z owoców współpracy polsko-czeskiej także dosłownie. A że nasza współpraca kwitnie, miejsce to z pewnością będą odwiedzać uczniowie nie tylko z pobliskiej SP nr 9, ale również z innych współpracujących z Lanškroun szkół oraz seniorzy i całe rodziny.

Podobny sad powstał u naszego czeskiego partnera. Wszystko w ramach obchodów 20-lecia współpracy naszych miast.

Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia uświetniające ten jubileusz. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej świętowano Dni Czeskie - odbył się m.in. koncert muzyki czeskiej, konkurs czeski, w którym można było wygrać książkę “Bóg nie jest automatem do kawy” ks. Zbigniewa Czendlika z Lanškroun, a dzieci poznały bohaterów czeskich bajek – spotkały się nawet osobiście z Krecikiem.

Dni Kultury Czeskiej świętowano też w DOK-u. Można tam było obejrzeć spektakl teatralny „Švejk” i pobawić się na Biesiadzie Czeskiej w ramach Kalejdoskopu Kultur Dolnego Śląska. W Kinie „Zbyszek” otwarto dwie wystawy - „Miasto Lanškroun” i „Fotografia. Radek Lepka”. W niedzielę odbył się zaś Dzień Filmu Czeskiego – za darmo można było obejrzeć trzy seanse - „Sklep przy głównej ulicy”, „Adela jeszcze nie jadła kolacji” i „Ikaria XB1”.

W poniedziałek, podczas uroczystej części sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa, starosta Lanškroun Radim Vetchý odebrał Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Taki medal przyznano również polskiemu księdzu, duszpasterzowi z Lanškroun, Zbigniewowi Czendlikowi – zostanie od wreczony w innym terminie. Na sesji była okazja do wspomnień dotyczących wspólnych działań przez minione 20 lat i podziękowań dla tych, którzy byli w te współpracę zaangażowani. Na pamiątkę obchodów jubileuszu przedstawiciele Lanškroun – starosta Lanškroun Radim Vetchý i jego zastępca Miloš Smola otrzymali symboliczną mozaikę nawiązująca do Owocowego Skweru. Czescy partnerzy podarowali zaś miastu Dzierżoniów rzeźbę św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy7°C

JutroPartly cloudy9°C