Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

O Kresach się nie zapomina

24-07-2015

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to nazwa akcji, dzięki której od sześciu lat wolontariusze z Dolnego Śląska ratują polskie nekropolie na dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej. W 2015 roku na 85 cmentarzach pracowali głównie uczniowie i studenci. Ale nie tylko. Po raz trzeci urlop na Ukrainie spędzała w dniach 8-20 lipca Jadwiga Horanin – dyrektorka dzierżoniowskiej biblioteki, porządkując wiejskie cmentarze na Podolu.
 
Celem jej podróży była miejscowość Dawidkowce w powiecie czortowskim oraz w Białokrynica w powiecie podhajeckim. Wielu mieszkańców z powiatu dzierżoniowskiego to dawni mieszkańcy tych ziem oraz ich potomkowie. Pobyt Jadwigi Horanin na Kresach był okazją do przekazania pozdrowień od burmistrza i mieszkańców Dzierżoniowa dla miasta i powiatu podhajeckiego, którego władze gościły u nas w 2013 roku.
 
Merem Pohajec jest Tatiana Lewkowicz, a starostą powiatu podhajeckiego Irena Baran – obie Polki z pochodzenia. Z ogromną życzliwością odnoszą się one do kontaktów z Ojczyzną. Tym bardziej, że wiele placówek oświatowych i parafii z naszego powiatu wspiera akcję porządkowania tamtejszych nekropolii poprzez kwesty, zbiórki symbolicznej złotówki oraz zniczy na mogiły kresowe, a także darów dla rodaków żyjących na Ukrainie i Litwie. Młodzież z dzierżoniowskich szkół: Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego w poprzednich latach porządkowała polskie cmentarze w Komarnie, Dawidkowcach i Podhajcach.
 
Jadwiga Horanin spełniła też prośbę rodziny Mandziejów z Niemczy o rodowodzie kresowym. Zapaliła specjalnie przywiezione z Polski znicze na cmentarzu w Podhajcach i Brzeżanach, gdzie spoczywają ich bliscy oraz przekazała na ręce mer Podhajec paczkę ze słodyczami dla polskich dzieci.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky-2°C

-2°C

JutroClear sky1°C