Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

O Kresach się nie zapomina

24-07-2015

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to nazwa akcji, dzięki której od sześciu lat wolontariusze z Dolnego Śląska ratują polskie nekropolie na dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej. W 2015 roku na 85 cmentarzach pracowali głównie uczniowie i studenci. Ale nie tylko. Po raz trzeci urlop na Ukrainie spędzała w dniach 8-20 lipca Jadwiga Horanin – dyrektorka dzierżoniowskiej biblioteki, porządkując wiejskie cmentarze na Podolu.
 
Celem jej podróży była miejscowość Dawidkowce w powiecie czortowskim oraz w Białokrynica w powiecie podhajeckim. Wielu mieszkańców z powiatu dzierżoniowskiego to dawni mieszkańcy tych ziem oraz ich potomkowie. Pobyt Jadwigi Horanin na Kresach był okazją do przekazania pozdrowień od burmistrza i mieszkańców Dzierżoniowa dla miasta i powiatu podhajeckiego, którego władze gościły u nas w 2013 roku.
 
Merem Pohajec jest Tatiana Lewkowicz, a starostą powiatu podhajeckiego Irena Baran – obie Polki z pochodzenia. Z ogromną życzliwością odnoszą się one do kontaktów z Ojczyzną. Tym bardziej, że wiele placówek oświatowych i parafii z naszego powiatu wspiera akcję porządkowania tamtejszych nekropolii poprzez kwesty, zbiórki symbolicznej złotówki oraz zniczy na mogiły kresowe, a także darów dla rodaków żyjących na Ukrainie i Litwie. Młodzież z dzierżoniowskich szkół: Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego w poprzednich latach porządkowała polskie cmentarze w Komarnie, Dawidkowcach i Podhajcach.
 
Jadwiga Horanin spełniła też prośbę rodziny Mandziejów z Niemczy o rodowodzie kresowym. Zapaliła specjalnie przywiezione z Polski znicze na cmentarzu w Podhajcach i Brzeżanach, gdzie spoczywają ich bliscy oraz przekazała na ręce mer Podhajec paczkę ze słodyczami dla polskich dzieci.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy6°C

JutroFair4°C