Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

O Kresach się nie zapomina

24-07-2015

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to nazwa akcji, dzięki której od sześciu lat wolontariusze z Dolnego Śląska ratują polskie nekropolie na dawnych Kresach I i II Rzeczpospolitej. W 2015 roku na 85 cmentarzach pracowali głównie uczniowie i studenci. Ale nie tylko. Po raz trzeci urlop na Ukrainie spędzała w dniach 8-20 lipca Jadwiga Horanin – dyrektorka dzierżoniowskiej biblioteki, porządkując wiejskie cmentarze na Podolu.
 
Celem jej podróży była miejscowość Dawidkowce w powiecie czortowskim oraz w Białokrynica w powiecie podhajeckim. Wielu mieszkańców z powiatu dzierżoniowskiego to dawni mieszkańcy tych ziem oraz ich potomkowie. Pobyt Jadwigi Horanin na Kresach był okazją do przekazania pozdrowień od burmistrza i mieszkańców Dzierżoniowa dla miasta i powiatu podhajeckiego, którego władze gościły u nas w 2013 roku.
 
Merem Pohajec jest Tatiana Lewkowicz, a starostą powiatu podhajeckiego Irena Baran – obie Polki z pochodzenia. Z ogromną życzliwością odnoszą się one do kontaktów z Ojczyzną. Tym bardziej, że wiele placówek oświatowych i parafii z naszego powiatu wspiera akcję porządkowania tamtejszych nekropolii poprzez kwesty, zbiórki symbolicznej złotówki oraz zniczy na mogiły kresowe, a także darów dla rodaków żyjących na Ukrainie i Litwie. Młodzież z dzierżoniowskich szkół: Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego w poprzednich latach porządkowała polskie cmentarze w Komarnie, Dawidkowcach i Podhajcach.
 
Jadwiga Horanin spełniła też prośbę rodziny Mandziejów z Niemczy o rodowodzie kresowym. Zapaliła specjalnie przywiezione z Polski znicze na cmentarzu w Podhajcach i Brzeżanach, gdzie spoczywają ich bliscy oraz przekazała na ręce mer Podhajec paczkę ze słodyczami dla polskich dzieci.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy23°C

JutroFair23°C