Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Najwyższa pora posłuchać seniora

08-07-2014
Starsi doradzą miastu

Co piąty mieszkaniec Dzierżoniowa jest seniorem. Jak poprawić jakość ich życia, będzie wkrótce doradzała władzom miasta Dzierżoniowska Rada Seniorów. Radni przyjęli na ostatniej sesji uchwałę w sprawie jej powołania i nadania jej statutu.

Rada Seniorów, która zostanie powołana w najbliższych miesiącach, będzie zapobiegała i przełamywała marginalizację osób starszych, wspierała ich aktywność, dbała wśród nich o profilaktykę i promocję zdrowia, rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury, a także przełamywała stereotypy na temat starości oraz budowała autorytet seniorów. Ma być organem opiniotwórczym, o którego stworzenie prosiły organizacje, w których udzielają się starsi mieszkańcy.

Zadania Rady to według zapisów uchwały:
1) współpraca z władzami miasta Dzierżoniowa w zakresie zadań, których realizacja dotyczy osób starszych,
2) monitorowanie potrzeb osób starszych w Dzierżoniowie oraz ustalanie zadań priorytetowych w tym zakresie,
3) wydawanie opinii i formułowanie wniosków służących rozwojowi działalności na rzecz osób starszych,
4) inicjowanie zadań mających na celu współpracę Dzierżoniowa z osobami starszymi,
5) informowanie lokalnej społeczności o kierunkach działań na rzecz osób starszych, które podejmowane są przez organizacje pozarządowe i miasto Dzierżoniów.

Dzierżoniowska Rada Seniorów będzie stanowić płaszczyznę wymiany informacji, formułowania idei i wniosków, które w sposób oczywisty poprawią jakość życia seniorów w Dzierżoniowie. Istotne jest też istnienie przedstawicielstwa osób starszych wobec podejmowanych działań władz samorządowych wspierających tę grupę społeczną.

Aktywne środowisko osób starszych posiada ogromny potencjał, może stać się spoiwem jednoczącym pokolenia i wzmacniającym całą lokalną społeczność. Miejskie czy gminne Rady Seniorów samorządy mogą powoływać w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie z 11 października 2013 r.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy0°C

JutroClear sky4°C