Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Najwyższa pora posłuchać seniora

08-07-2014
Starsi doradzą miastu

Co piąty mieszkaniec Dzierżoniowa jest seniorem. Jak poprawić jakość ich życia, będzie wkrótce doradzała władzom miasta Dzierżoniowska Rada Seniorów. Radni przyjęli na ostatniej sesji uchwałę w sprawie jej powołania i nadania jej statutu.

Rada Seniorów, która zostanie powołana w najbliższych miesiącach, będzie zapobiegała i przełamywała marginalizację osób starszych, wspierała ich aktywność, dbała wśród nich o profilaktykę i promocję zdrowia, rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury, a także przełamywała stereotypy na temat starości oraz budowała autorytet seniorów. Ma być organem opiniotwórczym, o którego stworzenie prosiły organizacje, w których udzielają się starsi mieszkańcy.

Zadania Rady to według zapisów uchwały:
1) współpraca z władzami miasta Dzierżoniowa w zakresie zadań, których realizacja dotyczy osób starszych,
2) monitorowanie potrzeb osób starszych w Dzierżoniowie oraz ustalanie zadań priorytetowych w tym zakresie,
3) wydawanie opinii i formułowanie wniosków służących rozwojowi działalności na rzecz osób starszych,
4) inicjowanie zadań mających na celu współpracę Dzierżoniowa z osobami starszymi,
5) informowanie lokalnej społeczności o kierunkach działań na rzecz osób starszych, które podejmowane są przez organizacje pozarządowe i miasto Dzierżoniów.

Dzierżoniowska Rada Seniorów będzie stanowić płaszczyznę wymiany informacji, formułowania idei i wniosków, które w sposób oczywisty poprawią jakość życia seniorów w Dzierżoniowie. Istotne jest też istnienie przedstawicielstwa osób starszych wobec podejmowanych działań władz samorządowych wspierających tę grupę społeczną.

Aktywne środowisko osób starszych posiada ogromny potencjał, może stać się spoiwem jednoczącym pokolenia i wzmacniającym całą lokalną społeczność. Miejskie czy gminne Rady Seniorów samorządy mogą powoływać w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie z 11 października 2013 r.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair19°C

19°C

JutroFair25°C