Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Muzyczne wspomnienia w "DDZ - punk rock i pobocza"

01-08-2017
Na lokalnym rynku wydawniczym dzięki dofinansowaniu z programu "Dzierżoniów pełen pasji" pojawiła się nowa pozycja. Tym razem o muzyce przełomu lat 80. i 90. w naszym mieście. Jej autorem jest Marek Golińczak. Książkę tworzą wywiady z byłymi członkami działających w Dzierżoniowie i okolicy formacji i organizatorami koncertów.

Na lokalnym rynku wydawniczym dzięki dofinansowaniu z programu "Dzierżoniów pełen pasji" pojawiła się nowa pozycja. Tym razem o muzyce przełomu lat 80. i 90. w naszym mieście. Jej autorem jest Marek Golińczak. Książkę tworzą wywiady z byłymi członkami działających w Dzierżoniowie i okolicy formacji i organizatorami koncertów.

Projekt, którego realizacji podjął się Marek Golińczak, narodził się w głowach kilku ludzi z Dzierżoniowa. Powstał przy współpracy Jacka Jaroszewskiego, który zna to muzyczne środowisko od podszewki – sam niegdyś grał i od lat znany jest jako organizator koncertów.

- Na przełomie lat 80. i 90. Dzierżoniów był niezwykle interesującym miasteczkiem, jeśli chodzi o środowiska punkrockowe i hardrockowe – wyjaśnia autor książki. - Wówczas w całej Europie, na całym świecie, działało podziemne środowisko, które uprawiało rodzaj muzyki, sztuki nazywanej hardcore. To byli ludzie z twardymi zasadami. Wówczas rzeczywiście Dzierżoniów był jednym z nielicznych w Polsce, do którego przyjeżdżały zespoły z całej Europy, wręcz całego świata. Przyjeżdżał na przykład z trasą koncertową do Europy zespół ze Stanów Zjednoczonych. Na tej trasie były trzy koncerty w Europie – pierwszy w Berlinie, trzeci w Pradze, a pośrodku był Dzierżoniów. W klubie "Sielesiana" zebrała się grupa lokalnych zapaleńców, którzy nawiązali kontakty z muzykami i postanowili, że będą tu robić koncerty – mówi Marek Golińczak. Stąd m.in. rozpoczynający książkę wywiad z Krzysztofem Tokarskim, który wówczas był dyrektorem Zakładowego Domu Kultury "Silesiana", w którym wszystko tak naprawdę się zaczęło.

Przy organizacji tych wydarzeń brało udział wielu młodych ludzi, zapaleńców, którzy z pasją podchodzili do tego, co robili. - To byli ludzie, którym chciało się to robić, a to było najważniejsze. To była ciężka robota - od nawiązania kontaktów, często listownych (nie było wówczas internetu), załatwienia sali, sprzętu, po oplakatowanie miast i miasteczek dookoła – wspomina Marek Golińczak. Dzięki nim od 1989 do 1991 r. w Dzierżoniowie odbyło się wiele koncertów zespołów, które były wówczas bardzo znane. - Powstały też nowe zespoły na terenie powiatu, a także jedyny fanzin – niezależna gazetka, która była wydawana przez kilku zapaleńców (ukazały się dwa numery). W tamtych czasach nie było to takie proste jak dziś, nie było komputerów, wszystko pisało się na maszynach, robiło się kserokopie, wydawało w kilkunastu egzemplarzach – opowiada autor.

Wybór grup, o których możemy przeczytać w "DDZ - punk rock i pobocza", jest subiektywny. - Na początku myślałem, żeby zająć się zespołami, które uprawiały muzykę punkrockową, ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że warto zamieścić tam dodatkowe zespoły czy osoby, które w tamtym czasie też gdzieś krążyły wokół tego środowiska, ale nie można ich zdefiniować jako punkrockowych – mówi Golińczak. - Stąd też np. wywiad z Edmundem Bukowskim, byłym dzierżoniowskim muzykantem, który grywał na ulicach. Teraz mieszka we Francji, ale wielu ludzi go pamięta. Po rozmowie z nim zadałem sobie pytanie, czym właściwie jest punkrock. Czy jest to tylko muzyka, czy też stan ducha i umysłu, pewien styl życia? Muzykę Bukowskiego można by zdefiniować jako bluesową, poetycką. Ale czy on nie jest punkrockowcem? Niemyślący o przyszłości, nie zastanawiający się, co będzie dalej... Z drugiej strony jest też bardzo głośny, hałaśliwy zespół trashmetalowy z Piławy Dolnej, który nazywał się Bloody Butcher. To byli ludzie znani na przełomie lat 80. i 90. i kilka razy grali w klubie Silesiana. Więc dlaczego nie? Stąd właśnie te pobocza. Prawem autora jest dobierać sobie uczestników swojej opowieści.

Wstęp do książki napisał Mirosław Dzięciołowski z Polskiego Radia Czwórka, który, choć mieszkał wówczas w Zgorzelcu, mile wspomina niezapomniane chwile z dzierżoniowskich koncertów. W książce wykorzystano m.in. zdjęcia Tomasza Lechkiego. I to właśnie z fotografiami był największy problem – zdjęcia z tamtych czasów były analogowe, czarno-białe, często złej jakości, wyszperane ze starych albumów. Ale udało się. Owocem pracy jest zbiór wywiadów m.in z członkami zespołów tj. "Kara Śmierci", The Stupids", "Łysina Lenina" czy "Żygające Posągi / Mięso Kobiet", a także zbiór zdjęć z koncertów w klubie "Silesiana".

- To było fantastyczne doświadczenie, taka podróż nieco sentymentalna – podsumowuje projekt autor książki. Promocja książki, o którą zainteresowani mogą pytać w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, który partycypował w jej wydaniu, odbędzie się we wrześniu. Oczywiście na koncercie.

Polecane informacje:

 • Zapraszamy na III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  III Dolnośląskie Forum Business & Motivation Dzierżoniów

  Dorota Wellman, Jakub B. Bączek, Paweł Tkaczyk, MESAJAH, targi, strefa networkingu– brzmi dobrze? Bądź z nami 28 kwietnia na jedynym takim evencie w regionie. Już teraz zajmij...

  Czytaj dalej
 • - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie z Rafałem Pawłowskim.

  Burmistrz Dzierżoniowa czy lider Ziemi Dzierżoniowskiej?

  - Narcyzem nie jestem. Samouwielbienie jest pierwszym krokiem do tego, aby zrezygnować i znaleźć sobie inne zajęcie – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, w rozmowie...

  Czytaj dalej
 • Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż, jak kochasz Dzierżoniów i odbierz naklejkę

  Kochasz Dzierżoniów? Okaż to!

  Lada moment Walentynki. W święto miłości i zakochanych rozdajemy upominki tym, którzy zechcą się z nami podzielić uczuciami do naszego miasta. Przyjdź do Biura Promocji, pokaż,...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania tysiącom odwiedzających swojej oferty i możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych, a dla przedsiębiorców rozpoczynających lub otwierających swoje nowe biznesy to również najlepsza forma reklamy.

  Prezentacje 2018 - sprawdź ofertę

  Dzierżoniowskie Prezentacje są cyklicznym wydarzeniem promującym gospodarkę Ziemi Dzierżoniowskiej, wytwarzane u nas produkty i oferowane usługi. To przestrzeń do pokazywania...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
5
7
8

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy-4°C

JutroCloudy-3°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne