Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Muzealna historia podglądania kosmosu

26-02-2020

Widzieliście już nową wystawę w Muzeum Miejskim “Podglądanie kosmosu. Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych"? Jej wernisaż odbył się 19 lutego, ale wystawę można oglądać do 8 maja.

Wystawę otwarto w dzień urodzin Mikołaja Kopernika, a od tego roku również Dzień Nauki Polskiej. Przygotowało ją Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu podczas oprowadzenia kuratorskiego, uzyskali szczegółowe informacje na temat ponad 400 -  letniego rozwoju przyrządów służących do obserwacji nieba. Pracownik krakowskiego muzeum swój miniwykład rozpoczął od narzędzi pomiarowych, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik, by przejść do narzędzi optycznych pozwalających na obserwację kosmosu. Dzięki około czterdziestu eksponatom w postaci przede wszystkim plansz oraz stanowisk interaktywnych, a także różnego rodzaju przyrządów astronomicznych, goście mogli poznać wkład w rozwój techniki i metod obserwacyjnych takich postaci, jak Galileusz, Kepler czy Newton. Ukoronowaniem etapów rozwoju techniki budowy teleskopów był model kosmicznego teleskopu Hubble'a w skali 1:10.

Wystawę w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa przy ulicy Świdnickiej 30 można oglądać do 8 maja, w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek, piątek od 9.00 do 16.00, środa 11.00-18.00, niedziela 11.00-16.00. Cena biletów to 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). W cenie możliwość zwiedzania również wystaw stałych.

Posiadacze Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny oraz dzieci do 5 roku życia uprawnieni są do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky9°C

JutroCloudy7°C