Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

20-01-2020
W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

Medal wręczyli Andrzej Darakiewicz - przewodniczący Rady Miejskiej i Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa, który wnioskował o nadanie medalu tej wyjątkowej postaci do Kapituły Medalu.

Zbigniew Czendlik pochodzi z polskich Beskidów. Ukończył studia teologiczne w Katowicach i w Warszawie. W 1989 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a dwa lata później został wysłany do Czech. Swój pierwszy rok posługi spędził jako wikariusz parafii w Nachodzie. Następnie trafił do Lanškroun, partnerskiego miasta Dzierżoniowa, gdzie został wikariuszem. W 1997 r. udało mu się ukończyć remont kościoła św. Wacława, który był zniszczony. W 2005 r., po kilku latach starań, udało mu się rozpocząć działalność Rodzinnego Domu Dziecka w Žichlínek na terenie odnowionej parafii i jej nowo wybudowanych budynków gospodarczych. W 2008 roku został mianowany proboszczem. Pełniąc tę posługę stał się nieodzowną, ważną i cenioną częścią społeczności Lanškroun.

Jest postacią ciekawą i barwną, znaną niemal wszystkim Czechom i wielu Polakom. Występował w licznych programach telewizyjnych, prowadzi również swój program w Czeskiej Telewizji. To telewizyjny talk-show „Uchem jehly” (Przez ucho igielne). Jest także dobrze znany ze swoich przyjaznych stosunków z wieloma znaczącymi politykami i showbiznesem. Jest też aktywnym sportowcem - pasjonatem piłki nożnej, nad którą przedkłada jedynie golf. Czeski Kardynał Duka miał kiedyś powiedzieć, że jeśli w czeskim Kościele zdarzy się jeden Czendlik, „to jeszcze nie problem, ale dziesięciu takich Czendlików oznaczałoby spore kłopoty”. Skąd takie słowa? Opowiedz na nie można znaleźć m.in. w jego książce „Bóg nie jest automatem do kawy”.  „Ta książka to spotkanie z duszpasterzem ludzkim i trochę szalonym. Oto ksiądz otwarty, zgodnie ze słowami św. Pawła: aby stać się „wszystkim dla wszystkich”. Mimo słabości i trudności ks. Czendlik stara się być wiernym tej wizji kapłaństwa. Zbigniew nie chce wypalać kąkolu, jeśli miałby na tym ucierpieć choć jeden kłos pszenicy, który jest przecież w każdym z nas. Nie chce bowiem doprowadzić się do stanu, w którym spełniałby obrzędy bez dostrzegania ich sensu. Ksiądz z Polski w zlaicyzowanych Czechach może wiele nauczyć swoich polskich współbraci, coraz bardziej zagubionych w podobno bardzo katolickiej ojczyźnie – tak o tym wydawnictwie napisał ks. Andrzej Luter.

Związki i relacje księdza Zbigniewa Czendlika z Dzierżoniowem i jego mieszkańcami sięgają samych początków posługi w Lanškroun. Dzisiaj, po wielu latach współpracy, Zbigniew Czendlik jest jednym z jej najważniejszych filarów i jak nikt inny łączy Dzierżoniów i Lanškroun oraz Polskę i Czechy.

W uznaniu za te zasługi oraz za promocję Dzierżoniowa w Republice Czeskiej kapituła nadała Zbigniewowi Czendlikowi Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky11°C

JutroCloudy16°C