Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Kolejny sposób na lepsze powietrze

10-12-2018
Prawie czterdziestu mieszkańców Dzierżoniowa uczestniczyło w spotkaniu, na którym zaprezentowano szczegółowe informacje związane z dofinansowaniem zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne.

Prawie czterdziestu mieszkańców Dzierżoniowa uczestniczyło w spotkaniu, na którym zaprezentowano szczegółowe informacje związane z dofinansowaniem zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne.

Dzierżoniów przystąpi do konkursu umożliwiającego przekazywanie mieszkańcom zewnętrznych środków na dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania. Docelowa kwota może wynieść aż 85% kosztów kwalifikowalnych, a realna dotacja od 15 do 40 tys. zł, w zależności od rodzaju nowego źródła ciepła. Projekt dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych. To jedno z wielu działań podejmowanych przez miasto w ramach walki ze smogiem.

Spotkanie z mieszkańcami poświęcono m.in. na zebranie informacji, jakimi ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła zainteresowani są mieszkańcy Dzierżoniowa. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, a są zainteresowani udziałem w projekcie, mogą wypełnić specjalną ankietę, badającą zapotrzebowanie na ekologiczne źródła ciepła. Dostępna jest ona na stronie www.cieplo.cte.fea.pl. Termin jej wypełnienia upływa 12 grudnia 2018r.  

Najważniejsze dane, które warto zgromadzić przed przystąpieniem do wypełniania ankiety to:
- rodzaj tytułu prawnego do budynku (własność czy współwłasność, jeśli tak, to ilu współwłaścicieli),
- rok budowy budynku,
- ogrzewana powierzchnia budynku (pomiar po wewnętrznym obrysie pomieszczeń ogrzewanych),
- obecnie wykorzystywane źródło ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej,
- średnioroczne zużycie wykorzystywanego paliwa (np. liczba ton spalanego węgla czy drewna),
- moc obecnego źródła ciepła/kotła w kW (do sprawdzenia na tabliczce znamionowej),
- planowane nowe źródło ciepła oraz jego moc w kW.

Wypełnienie ankiety to jednocześnie wstępna deklaracją udziału w projekcie, lecz nie oznacza przyznania dotacji. Po konsultacjach z mieszkańcami przygotowana dokumentacja konkursowa zostanie złożona w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej,  która będzie oceniała i decydowała o przyznaniu unijnych pieniędzy. Od tej właśnie decyzji uzależniona będzie realizacja projektu w Dzierżoniowie, gdzie mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie w konkursie.

Udział miasta w tym przedsięwzięciu to próba wykorzystania każdej pojawiającej się szansy na likwidację nieekologicznych pieców. Konkursy na dofinansowanie ogłaszane przez instytucje dysponujące środkami unijnymi dotyczą w tej chwili domków jednorodzinnych, ale jak tyko pojawi się szansa na podobne działania np. we wspólnotach mieszkaniowych, to Dzierżoniów również powalczy o takie pieniądze.

Na podobnych zasadach przebiegała rekrutacja związana z dofinansowaniem montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. W jej efekcie do połowy przyszłego roku takie instalacje pojawią się na 34 budynkach jednorodzinnych w Dzierżoniowie.   

Równolegle miasto przygotowuje nowe propozycje ułatwiające zastępowanie pieców węglowych, które są niewygodne w obsłudze i najbardziej negatywnie wpływają na powietrze, którym oddychamy. Te rozwiązania poznamy na początku przyszłego roku.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
6
7
9
12
13
20
21
23
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajLight rain8°C

JutroCloudy10°C