Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Kolejny sposób na lepsze powietrze

10-12-2018
Prawie czterdziestu mieszkańców Dzierżoniowa uczestniczyło w spotkaniu, na którym zaprezentowano szczegółowe informacje związane z dofinansowaniem zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne.

Prawie czterdziestu mieszkańców Dzierżoniowa uczestniczyło w spotkaniu, na którym zaprezentowano szczegółowe informacje związane z dofinansowaniem zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne.

Dzierżoniów przystąpi do konkursu umożliwiającego przekazywanie mieszkańcom zewnętrznych środków na dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania. Docelowa kwota może wynieść aż 85% kosztów kwalifikowalnych, a realna dotacja od 15 do 40 tys. zł, w zależności od rodzaju nowego źródła ciepła. Projekt dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych. To jedno z wielu działań podejmowanych przez miasto w ramach walki ze smogiem.

Spotkanie z mieszkańcami poświęcono m.in. na zebranie informacji, jakimi ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła zainteresowani są mieszkańcy Dzierżoniowa. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, a są zainteresowani udziałem w projekcie, mogą wypełnić specjalną ankietę, badającą zapotrzebowanie na ekologiczne źródła ciepła. Dostępna jest ona na stronie www.cieplo.cte.fea.pl. Termin jej wypełnienia upływa 12 grudnia 2018r.  

Najważniejsze dane, które warto zgromadzić przed przystąpieniem do wypełniania ankiety to:
- rodzaj tytułu prawnego do budynku (własność czy współwłasność, jeśli tak, to ilu współwłaścicieli),
- rok budowy budynku,
- ogrzewana powierzchnia budynku (pomiar po wewnętrznym obrysie pomieszczeń ogrzewanych),
- obecnie wykorzystywane źródło ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej,
- średnioroczne zużycie wykorzystywanego paliwa (np. liczba ton spalanego węgla czy drewna),
- moc obecnego źródła ciepła/kotła w kW (do sprawdzenia na tabliczce znamionowej),
- planowane nowe źródło ciepła oraz jego moc w kW.

Wypełnienie ankiety to jednocześnie wstępna deklaracją udziału w projekcie, lecz nie oznacza przyznania dotacji. Po konsultacjach z mieszkańcami przygotowana dokumentacja konkursowa zostanie złożona w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej,  która będzie oceniała i decydowała o przyznaniu unijnych pieniędzy. Od tej właśnie decyzji uzależniona będzie realizacja projektu w Dzierżoniowie, gdzie mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie w konkursie.

Udział miasta w tym przedsięwzięciu to próba wykorzystania każdej pojawiającej się szansy na likwidację nieekologicznych pieców. Konkursy na dofinansowanie ogłaszane przez instytucje dysponujące środkami unijnymi dotyczą w tej chwili domków jednorodzinnych, ale jak tyko pojawi się szansa na podobne działania np. we wspólnotach mieszkaniowych, to Dzierżoniów również powalczy o takie pieniądze.

Na podobnych zasadach przebiegała rekrutacja związana z dofinansowaniem montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. W jej efekcie do połowy przyszłego roku takie instalacje pojawią się na 34 budynkach jednorodzinnych w Dzierżoniowie.   

Równolegle miasto przygotowuje nowe propozycje ułatwiające zastępowanie pieców węglowych, które są niewygodne w obsłudze i najbardziej negatywnie wpływają na powietrze, którym oddychamy. Te rozwiązania poznamy na początku przyszłego roku.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair20°C

JutroPartly cloudy16°C