Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Inwestycje w dzierżoniowskiej ciepłowni

26-04-2018
Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Kocioł opalany biomasą (zrębka leśna) będzie oddawał energię za pomocą oleju termalnego który lepiej od wody odbiera ciepło ze spalania biomasy. Wytworzone ciepło będzie napędzać turbinę sprzężoną z generatorem prądu elektrycznego, który wykorzystamy na potrzeby ciepłowni, a pozostałą część wyślemy do sieci energetycznej. Ciepło odpadowe z turbiny będzie odbierane w tradycyjny sposób i zasili miejską sieć ciepłowniczą za pomocą wody.

Głównymi celami projektu są zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie. Nowy kocioł będzie spełniał obecnie wymagane normy oraz te, które są planowane do wprowadzenia w 2025 roku.

Projekt jest innowacyjnym rozwiązaniem w regionie dolnośląskim ale szeroko stosowanym na terenie Europy zachodniej. W Polsce w ostatnich latach powstało kilka podobnych instalacji między innymi w hotelu Arłamow w Bieszczadach i w ciepłowni Krosno.

Wartość dzierżoniowskiego projektu to 28.650.000 zł, a wkład Funduszy Europejskich wynosi 20.445.761 zł.

Obecnie trwają prace wyburzeniowe części ciepłowni, która już od pewnego czasu jest wyłączona z użytkowania. Prace zakończone zostaną w połowie maja i od tego momentu rozpocznie się budowa nowego kotła. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
4
5
6
7
10
12
13
16
19
21
26
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky11°C

11°C

JutroPartly cloudy17°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne