Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

I miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej”

18-07-2013

Ogromny sukces odniósł Dzierżoniów, zajmując wspólnie z Krynicą Morską pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej”. Do grona najlepszych miasto trafiło już po raz szósty. – Pierwsze miejsce na pewno cieszy. Ważniejsze jest jednak to, że na przestrzeni lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce, od lat także jesteśmy liderem zarządzania w samorządach. Możliwe jest to dzięki systematycznemu doskonaleniu służby publicznej – mówi burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun.

„Rzeczpospolita” docenia w prowadzonym od dziewięciu lat rankingu te samorządy, które prowadza politykę zrównoważonego rozwoju - inwestują, podnosząc standard życia mieszkańców i jakość usług publicznych, budują społeczeństwo obywatelskie, dbają o rozwój przedsiębiorczości, a wszystko to robią w sposób odpowiedzialny, pilnując gminnych finansów.

- Zawsze byliśmy w czołówce, a jak powiedział prof. Buzek, być w pierwszej setce samorządów już jest sukcesem – mówi burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun. Ranking dziennika Rzeczpospolita uznawany jest za najważniejsze i najbardziej obiektywne porównanie polskich samorządów. Dzierżoniów niepodzielnie od lat nie ma równych w punktacji dotyczącej zarządzania. Warto też podkreślić naszą trzecią pozycję w wydatkach na organizacje pozarządowe.

- Ciszę się z tego sukcesu, ale studzę emocje, bo dobrze wiem, jak wiele Dzierżoniów jeszcze potrzebuje. Nie przeczę jednak, że miło jest popatrzeć, jak dobrze wypadamy w konkurencji z innymi samorządami, z których bardzo wiele ma dużo większy potencjał wyjściowy – komentuje burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun.

Jak wybierają najlepszych?

Wyboru najlepszych spośród wszystkich samorządów dokonano w dwóch etapach. Pierwszy polegał na weryfikacji danych Ministerstwa Finansów i sprawdzeniu, które gminy w latach 2009-2012 najlepiej radziły sobie finansowo i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

W drugim etapie oceniano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wydatków ogólnych i wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu, nadwyżkę operacyjną, dynamikę wzrostu dochodów własnych, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, transport i łączność i ochronę środowiska.

O łącznej klasyfikacji decydowała suma punktów z obu etapów. Samorządy oceniane były w trzech kategoriach: gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich, których jest najwięcej w Polsce oraz miast na prawach powiatu.

Kto ocenia?

Niezależną kapitułę tworzą przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami. Od lat przewodniczy jej Jerzy Buzek. W tym roku znaleźli się w niej m.in. senator Jerzy Stępień, prezes rady nadzorczej Fundacji Demokracji Lokalnej Adam Kowalewski, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Paweł Tomczak, wicedyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy UE w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Konstancja Piątkowska oraz z ramienia „Rzeczpospolitej” dziennikarka działu ekonomicznego Anna Cieślak-Wróblewska.

Rywalizacja nie, współpraca tak

Aby wciąż się rozwijać, samorządy w najbliższych latach będą musiały starać się jeszcze mocniej, choć i tak radzą sobie lepiej od tych z dłuższym doświadczeniem w Unii Europejskiej. Środki unijne na lata 2014-2020 będą przyznawane na projekty długofalowe, realizowane w partnerstwie z innymi gminami i takie, które będą kołem zamachowym regionalnego rozwoju. - Już teraz pracujemy nad budżetem na 2014 r. nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym. Życzyłbym nam wszystkim większej aktywności i chęci do wspólnej pracy z wszystkim sąsiednimi gminami. W pierwszej kolejności chcę więcej wymagać od siebie, bo taka jest m.in. rola lidera – mówi burmistrz Dzierżoniowa.

W poprzednich latach Dzierżoniów zajmował szóste (2007 r.), czwarte (2008 r.) , drugie (2009 r.), czwarte (2010 r.) oraz czternaste miejsce (2011) i pozostaje jednym z nielicznych miast, które tak długo utrzymują się w czołówce.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky0°C

JutroPartly cloudy3°C