Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

02-07-2019
Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

Zgodnie z przepisami przyjętej przez sejm ustawy, właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela (gminy) opłatę przekształceniową. Jej ona równa rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność dzierżoniowskiego samorządu właściciele budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, w tym lokali spółdzielczych mogą skorzystać z wynoszącej 70% bonifikaty. Możliwe jest to w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

Właściciel gruntu może pisemnie zgłosić zamiar jednorazowego wniesienia opłaty w każdym czasie. Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej, oraz liczby lat pozostałych do całkowitej spłaty.

Warunkiem udzielenia bonifikaty jest :

 • złożenie  pisemnego wniosku o udzielenie bonifikaty wraz z oświadczeniem o wniesienie opłaty jednorazowej;
 • brak zaległości w zobowiązaniach wobec samorządu z tytułu podatku od nieruchomości oraz rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.


Bonifikata nie przysługuje osobom, których prawo własności budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych nabytych w drodze następstwa prawnego nie zostały ujawnione w księdze wieczystej.

Szczegółowe informacje udzielane są przez pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Architektury, tel: 74 645 08 73, e-mail jbernas@um.dzierzoniow.pl.

Link do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair19°C

JutroFair26°C