Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Gotowi do obsługi "Rodziny 500+"

30-03-2016
Już w piątek rodzice i opiekunowie dzieci mogą składać wnioski o wypłatę świadczeń z programu "Rodzina 500+". Można to zrobić osobiście lub przez Internet. Obsługą rządowego programu zajmuje się dzierżoniowski Ośrodek Pomocy Społecznej. Co trzeba zrobić by pieniądze trafiały na nasze konto?

Już w piątek rodzice i opiekunowie dzieci mogą składać wnioski o wypłatę świadczeń z programu "Rodzina 500+". Można to zrobić osobiście lub przez Internet. Obsługą rządowego programu zajmuje się dzierżoniowski Ośrodek Pomocy Społecznej. Co trzeba zrobić, by pieniądze trafiały na nasze konto?

- Jesteśmy przygotowani i czekamy na klientów, ale nie ma konieczności składania wniosków natychmiast. Jeśli zrobimy to w ciągu najbliższych trzech miesięcy, świadczenie i tak będzie naliczane od 1 kwietnia – zapewnia dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie Aneta Grzelka.

Głównym celem programu jest pomoc w wychowywaniu dzieci. Wypłacane przez samorządy pieniądze mają częściowo pokrywać koszty związane z zaspokojeniem potrzeb życiowych.
O to świadczenie mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dziecka. Wypłaty przysługują na:

 • każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody rodziny;
 • pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł;
 • pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 1200 zł, a którekolwiek z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne.

Świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez każde dziecko 18. roku życia.

Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 r. i kończy 30 września 2017 r. W przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres, rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest rok 2014.

Wzór wniosku dostępny jest między innymi na stronie www.opsdzierzoniow.pl. Wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej i przez internet. E-wniosek można złożyć korzystając z portalu emptia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz poprzez bankowości elektroniczną.

Jeśli wnioskujemy o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko, nie musimy dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów. Jeśli staramy się o świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, to trzeba pamiętać, że w takich przypadkach obowiązuje kryterium dochodowe. Stąd konieczność dołączenia oświadczenia dokumentującego wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody), oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym (jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody), dokumenty (w tym oświadczenia) potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej.

W zależności od okoliczności indywidualnej sprawy Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł zażądać udokumentowania innych, istotnych dla prawidłowego przyznania świadczenia wychowawczego, okoliczności. Zasadą jest jednak, że ich udokumentowanie może się odbyć poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenia fałszywych zeznań. Gdy wniosek zostanie wysłany drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl, cała korespondencja będzie mogła być prowadzona również drogą elektroniczną. Natomiast sprawy z wniosków złożonych przy użyciu PUE ZUS i systemu bankowego załatwiane będą drogą pisemną.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
4
5
6
7
10
12
13
16
19
21
26
28
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy12°C

JutroPartly cloudy17°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne