Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

eTwinningowe spotkanie z uczniami z Lanškroun

10-05-2018

Tańce narodowe i współczesne, gra terenowa na temat współczesnego i dawnego Dzierżoniowa oraz wycieczka do podziemnego miasta Osówka – program spotkania uczestników dwóch eTwinningowych projektów realizowanych przez dzierżoniowską Szkołę Podstawową nr 9 i Základní škola Aloise Jiráska w Lanškroun obfitował w atrakcje.

Uczniowie „Dziewiątki” gościli swych rówieśników ze szkoły partnerskiej z Czech 8 i 9 maja. Wspólnie z nimi realizują dwa projekty eTwinning: „Spacetwinning” (rozpoczęty w marcu tego roku) oraz „True stories from WW2” („Prawdziwe historie z czasów II wojny światowej” – nagrodzony w krajowych konkursach eTwinning zarówno w Czechach jak i w Polsce).

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji polskich tańców narodowych, tańca współczesnego oraz pieśni patriotycznych. Było to nawiązanie do Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz obchodzonego 9 maja Dnia eTwinning pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe”.

Później grupa eTwinnerów udała się do centrum miasta, gdzie w międzynarodowych grupach wzięła udział w grze terenowej zgłębiającej wiedzę uczestników na temat Dzierżoniowa dziś i w przeszłości. Zadania wymagały od uczniów komunikacji, ponieważ były w językach angielskim i czeskim.

Umiejętności zdobyte 8 maja i znajomości zawarte z rówieśnikami z zagranicy przydały się uczniom nazajutrz podczas wycieczki do podziemnego miasta Osówka, gdzie poznali oni kolejną prawdziwą historię z czasów II wojny światowej.

We wszystkich działaniach uczestniczył także nauczyciel z Hiszpanii Jesús Sánchez Gómez, przebywający w SP 9 w ramach projektu Erasmus+ „e+Ties: Another Look at Bilingual Education”.

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy-7°C

JutroCloudy-5°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne