Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Ekologicznie i ekonomicznie - pal od góry!

24-10-2019
Odpowiednie rozpalanie w piecu węglowym ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Odpowiednio rozpalając i używając pieców węglowych możemy oszczędzić nawet do 30% paliwa i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do 80%. Żeby było zdrowiej i taniej wystarczy zmienić nawyki.

Co znaczy odpowiednio? Wystarczy tylko rozpalać „od góry” czyli przy rozpalaniu pieca najpierw położyć warstwę węgla a następnie rozpałkę. Ten sposób jest odrobinę dłuższy, ale unikamy kłębów czarnego dymu wydobywającego się z komina i sami nie wdychamy trujących oparów. Podobny, niechciany efekt kłębów dymu, mamy również przy dorzucaniu zbyt dużej ilości węgla do rozpalonego pieca.

Fakt, że zawarte w dymie niebezpieczne dla zdrowia substancje wylatują kominem nie powoduje że w cudowny sposób one znikają. Co więcej, to co z pieca wydostaje się do mieszkania, pomimo że niewidoczne, jest również bardzo szkodliwe.

Kluczowe znaczenie ma również jakość węgla, którym palimy. Najlepiej to samemu sprawdzić, porównując ile ciepła dostarcza najtańszy węgiel i jaka jest częstotliwość dokładania do pieca, a jak funkcjonuje to w przypadku węgla o wyższej kaloryczności.

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy6°C

6°C

JutroFair6°C