Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ekologicznie i ekonomicznie - pal od góry!

24-10-2019
Odpowiednie rozpalanie w piecu węglowym ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Odpowiednio rozpalając i używając pieców węglowych możemy oszczędzić nawet do 30% paliwa i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do 80%. Żeby było zdrowiej i taniej wystarczy zmienić nawyki.

Co znaczy odpowiednio? Wystarczy tylko rozpalać „od góry” czyli przy rozpalaniu pieca najpierw położyć warstwę węgla a następnie rozpałkę. Ten sposób jest odrobinę dłuższy, ale unikamy kłębów czarnego dymu wydobywającego się z komina i sami nie wdychamy trujących oparów. Podobny, niechciany efekt kłębów dymu, mamy również przy dorzucaniu zbyt dużej ilości węgla do rozpalonego pieca.

Fakt, że zawarte w dymie niebezpieczne dla zdrowia substancje wylatują kominem nie powoduje że w cudowny sposób one znikają. Co więcej, to co z pieca wydostaje się do mieszkania, pomimo że niewidoczne, jest również bardzo szkodliwe.

Kluczowe znaczenie ma również jakość węgla, którym palimy. Najlepiej to samemu sprawdzić, porównując ile ciepła dostarcza najtańszy węgiel i jaka jest częstotliwość dokładania do pieca, a jak funkcjonuje to w przypadku węgla o wyższej kaloryczności.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
6
7
9
12
13
20
21
23
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajLight rain8°C

JutroCloudy10°C