Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ekologicznie i ekonomicznie - pal od góry!

23-01-2019
Fot: czysteogrzewanie.pl

Co? I węgiel i drewno. Oszczędzisz w ten sposób nawet do 30% paliwa i ograniczysz emisję zanieczyszczeń nawet do 80% w czasie rozpalania i dosypywania paliwa. Będzie zdrowiej i taniej, a smog już nam nie zagrozi.

Ograniczanie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez nisko sprawne piece na paliwa stałe, takie jak węgiel, to jeden z głównych celów działania miasta w zakresie ekologii, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dlatego miasto wspiera edukację ekologiczną i promuje nie tylko zakup dobrej jakości węgla, ale i stosowanie odpowiedniej techniki palenia. Ograniczyć można również zanieczyszczenia emitowane przez kominki opalane drewnem. Jak? Skorzystaj z poniższych rad. Przedstawione w nich podstawowe zasady pozwolą palić zdrowiej, bardziej efektywniej i oszczędniej.

Dobrym sposobem ochrony środowiska, a dodatkowo zwiększenia domowego budżetu, dzięki oszczędnościom finansowym, jest też skorzystanie z dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Można w jego ramach nie tylko wymienić piec, ale też docieplić przegrody budynku, wymienić okna i drzwi czy wykonać instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Poznaj program „Czyste Powietrze”. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Zdarza się, że w piecach spalane są także odpady, które nie powinny się tam znaleźć, np. tworzywa sztuczne. Jest to działanie bezprawne i jest zagrożone sankcją karną. Straż Miejska w Dzierżoniowie prowadzi kontrole w tym zakresie. Niepokojące sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać strażnikom pod numerami tel. 74 645 08 88 lub 797 188 886.

Sprawdź, czy właściwie palisz w piecu

Ogromna emisja zanieczyszczeń powstaje w chwili, gdy podpalasz węgiel od dołu lub wrzucasz dużą ilość na rozgrzany żar. Wówczas z podgrzewającego się paliwa (jeszcze nie pali się ono w wierzchniej warstwie) wydobywa się ogromna ilość palnych pyłów i gazów, które nie zdążyły się spalić. W ten sposób w „komin idzie” 30% twoich pieniędzy przeznaczonych na zakup węgla, a jednocześnie trujesz swoich sąsiadów. Efekt wizualny to kłęby czarnego dymu wydobywającego się z komina.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Zmieniając technikę spalania na „palenie od góry” lub „palenie kroczące” zaoszczędzisz pieniądze, a z twojego komuna będzie wydobywać się mniej zanieczyszczeń - wszyscy będziemy więc oddychać czystszym powietrzem.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Poradnik dobrego palacza

1. Jeżeli masz piec węglowy lub na drzewo, wykorzystuj technikę spalania, która oszczędza pieniądze i ogranicza emisję zanieczyszczeń (rozpalaj od góry).

2. W dniach, w których jest znaczne przekroczenie poziomu zanieczyszczeń, ogranicz swoją aktywność na powietrzu. Zrezygnuj z biegania lub wieczornych spacerów (najczęściej w pogodny, słoneczny, bezwietrzny zimowy dzień jakość powietrza pogarsza się, szczególnie w godzinach wieczornych).

3. Kupuj węgiel dobrej jakości. Pamiętaj, że uchwała antysmogowa zakazuje spalania węgla brunatnego (dotyczy to także ekogroszku wytwarzanego z węgla brunatnego), a także węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz biomasy (np. drewna) o wilgotności powyżej 20%.

4. Dobrze wysezonowane drewno (minimum dwa lata) to większa kaloryczność, a także mniejsza emisja. Wilgotność drewna opałowego poniżej 20% jest wymogiem prawnym.

5. Jeżeli kominek nie jest twoim jedynym źródłem ogrzewania, w dniach, w których występuje duże zanieczyszczenie, nie rozpalaj go. Kominek to źródło dużej emisji pyłów i benzo(a)pirenu.

6. Spalając drewno w kominku nie ograniczaj dopływu powietrza, gdyż jego zbyt mała ilość powoduje niepełne spalanie, a tym samym występuje duże zanieczyszczenie.

7. Sprawdzaj jakość powietrza. Na stronie www.dzierżoniów.pl w wysuwanej zakładce znajdziesz aktualny stan powietrza w Dzierżoniowie. Możesz na swoim smartfonie zainstalować bezpłatną aplikację pn. „Jakość powietrza w Polsce” - aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostępna w sklepie PLAY.

Pobierz PORADNIK - NOWOCZESNE PALENIE WĘGLEM I DREWNEM

Zobacz także:

 • Przekroczenia pyłu PM10

  Przy bezwietrznej pogodzie w okresie grzewczym występują duże zanieczyszczenia powietrza. Na stacjach pomiarowych w Dzierżoniowie odnotowano w ostatnich dniach przekroczenie poziomu...

  Czytaj dalej
 • Jakimi sposobami Dzierżoniów walczy ze smogiem?

  Kolejna zima znów mocno uzmysławia nam, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby na mapie Europy Polska nie była "smogowym" krajem. Czystym, zimowym powietrzem w najbliższych latach...

  Czytaj dalej
 • Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

  Smog – kto i jak może z nim wygrać?

  Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne...

  Czytaj dalej
 • Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Smog już za rogiem? Jak sprawdzić jakość powietrza?

  Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Czytaj dalej

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky4°C

JutroRain4°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne