Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ekologicznie i ekonomicznie - pal od góry!

23-01-2019
Fot: czysteogrzewanie.pl

Co? I węgiel i drewno. Oszczędzisz w ten sposób nawet do 30% paliwa i ograniczysz emisję zanieczyszczeń nawet do 80% w czasie rozpalania i dosypywania paliwa. Będzie zdrowiej i taniej, a smog już nam nie zagrozi.

Ograniczanie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez nisko sprawne piece na paliwa stałe, takie jak węgiel, to jeden z głównych celów działania miasta w zakresie ekologii, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dlatego miasto wspiera edukację ekologiczną i promuje nie tylko zakup dobrej jakości węgla, ale i stosowanie odpowiedniej techniki palenia. Ograniczyć można również zanieczyszczenia emitowane przez kominki opalane drewnem. Jak? Skorzystaj z poniższych rad. Przedstawione w nich podstawowe zasady pozwolą palić zdrowiej, bardziej efektywniej i oszczędniej.

Dobrym sposobem ochrony środowiska, a dodatkowo zwiększenia domowego budżetu, dzięki oszczędnościom finansowym, jest też skorzystanie z dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Można w jego ramach nie tylko wymienić piec, ale też docieplić przegrody budynku, wymienić okna i drzwi czy wykonać instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Poznaj program „Czyste Powietrze”. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Zdarza się, że w piecach spalane są także odpady, które nie powinny się tam znaleźć, np. tworzywa sztuczne. Jest to działanie bezprawne i jest zagrożone sankcją karną. Straż Miejska w Dzierżoniowie prowadzi kontrole w tym zakresie. Niepokojące sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać strażnikom pod numerami tel. 74 645 08 88 lub 797 188 886.

Sprawdź, czy właściwie palisz w piecu

Ogromna emisja zanieczyszczeń powstaje w chwili, gdy podpalasz węgiel od dołu lub wrzucasz dużą ilość na rozgrzany żar. Wówczas z podgrzewającego się paliwa (jeszcze nie pali się ono w wierzchniej warstwie) wydobywa się ogromna ilość palnych pyłów i gazów, które nie zdążyły się spalić. W ten sposób w „komin idzie” 30% twoich pieniędzy przeznaczonych na zakup węgla, a jednocześnie trujesz swoich sąsiadów. Efekt wizualny to kłęby czarnego dymu wydobywającego się z komina.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Zmieniając technikę spalania na „palenie od góry” lub „palenie kroczące” zaoszczędzisz pieniądze, a z twojego komuna będzie wydobywać się mniej zanieczyszczeń - wszyscy będziemy więc oddychać czystszym powietrzem.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Poradnik dobrego palacza

1. Jeżeli masz piec węglowy lub na drzewo, wykorzystuj technikę spalania, która oszczędza pieniądze i ogranicza emisję zanieczyszczeń (rozpalaj od góry).

2. W dniach, w których jest znaczne przekroczenie poziomu zanieczyszczeń, ogranicz swoją aktywność na powietrzu. Zrezygnuj z biegania lub wieczornych spacerów (najczęściej w pogodny, słoneczny, bezwietrzny zimowy dzień jakość powietrza pogarsza się, szczególnie w godzinach wieczornych).

3. Kupuj węgiel dobrej jakości. Pamiętaj, że uchwała antysmogowa zakazuje spalania węgla brunatnego (dotyczy to także ekogroszku wytwarzanego z węgla brunatnego), a także węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz biomasy (np. drewna) o wilgotności powyżej 20%.

4. Dobrze wysezonowane drewno (minimum dwa lata) to większa kaloryczność, a także mniejsza emisja. Wilgotność drewna opałowego poniżej 20% jest wymogiem prawnym.

5. Jeżeli kominek nie jest twoim jedynym źródłem ogrzewania, w dniach, w których występuje duże zanieczyszczenie, nie rozpalaj go. Kominek to źródło dużej emisji pyłów i benzo(a)pirenu.

6. Spalając drewno w kominku nie ograniczaj dopływu powietrza, gdyż jego zbyt mała ilość powoduje niepełne spalanie, a tym samym występuje duże zanieczyszczenie.

7. Sprawdzaj jakość powietrza. Na stronie www.dzierżoniów.pl w wysuwanej zakładce znajdziesz aktualny stan powietrza w Dzierżoniowie. Możesz na swoim smartfonie zainstalować bezpłatną aplikację pn. „Jakość powietrza w Polsce” - aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostępna w sklepie PLAY.

Pobierz PORADNIK - NOWOCZESNE PALENIE WĘGLEM I DREWNEM

Zobacz także:

 • Przekroczenia pyłu PM10

  Przy bezwietrznej pogodzie w okresie grzewczym występują duże zanieczyszczenia powietrza. Na stacjach pomiarowych w Dzierżoniowie odnotowano w ostatnich dniach przekroczenie poziomu...

  Czytaj dalej
 • Jakimi sposobami Dzierżoniów walczy ze smogiem?

  Kolejna zima znów mocno uzmysławia nam, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby na mapie Europy Polska nie była "smogowym" krajem. Czystym, zimowym powietrzem w najbliższych latach...

  Czytaj dalej
 • Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

  Smog – kto i jak może z nim wygrać?

  Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne...

  Czytaj dalej
 • Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Smog już za rogiem? Jak sprawdzić jakość powietrza?

  Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Czytaj dalej

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky-2°C

JutroClear sky4°C