Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ekologicznie i ekonomicznie - pal od góry!

23-01-2019
Fot: czysteogrzewanie.pl

Co? I węgiel i drewno. Oszczędzisz w ten sposób nawet do 30% paliwa i ograniczysz emisję zanieczyszczeń nawet do 80% w czasie rozpalania i dosypywania paliwa. Będzie zdrowiej i taniej, a smog już nam nie zagrozi.

Ograniczanie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez nisko sprawne piece na paliwa stałe, takie jak węgiel, to jeden z głównych celów działania miasta w zakresie ekologii, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dlatego miasto wspiera edukację ekologiczną i promuje nie tylko zakup dobrej jakości węgla, ale i stosowanie odpowiedniej techniki palenia. Ograniczyć można również zanieczyszczenia emitowane przez kominki opalane drewnem. Jak? Skorzystaj z poniższych rad. Przedstawione w nich podstawowe zasady pozwolą palić zdrowiej, bardziej efektywniej i oszczędniej.

Dobrym sposobem ochrony środowiska, a dodatkowo zwiększenia domowego budżetu, dzięki oszczędnościom finansowym, jest też skorzystanie z dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Można w jego ramach nie tylko wymienić piec, ale też docieplić przegrody budynku, wymienić okna i drzwi czy wykonać instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Poznaj program „Czyste Powietrze”. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Zdarza się, że w piecach spalane są także odpady, które nie powinny się tam znaleźć, np. tworzywa sztuczne. Jest to działanie bezprawne i jest zagrożone sankcją karną. Straż Miejska w Dzierżoniowie prowadzi kontrole w tym zakresie. Niepokojące sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać strażnikom pod numerami tel. 74 645 08 88 lub 797 188 886.

Sprawdź, czy właściwie palisz w piecu

Ogromna emisja zanieczyszczeń powstaje w chwili, gdy podpalasz węgiel od dołu lub wrzucasz dużą ilość na rozgrzany żar. Wówczas z podgrzewającego się paliwa (jeszcze nie pali się ono w wierzchniej warstwie) wydobywa się ogromna ilość palnych pyłów i gazów, które nie zdążyły się spalić. W ten sposób w „komin idzie” 30% twoich pieniędzy przeznaczonych na zakup węgla, a jednocześnie trujesz swoich sąsiadów. Efekt wizualny to kłęby czarnego dymu wydobywającego się z komina.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Zmieniając technikę spalania na „palenie od góry” lub „palenie kroczące” zaoszczędzisz pieniądze, a z twojego komuna będzie wydobywać się mniej zanieczyszczeń - wszyscy będziemy więc oddychać czystszym powietrzem.

Źródło: czysteogrzewanie.pl

Poradnik dobrego palacza

1. Jeżeli masz piec węglowy lub na drzewo, wykorzystuj technikę spalania, która oszczędza pieniądze i ogranicza emisję zanieczyszczeń (rozpalaj od góry).

2. W dniach, w których jest znaczne przekroczenie poziomu zanieczyszczeń, ogranicz swoją aktywność na powietrzu. Zrezygnuj z biegania lub wieczornych spacerów (najczęściej w pogodny, słoneczny, bezwietrzny zimowy dzień jakość powietrza pogarsza się, szczególnie w godzinach wieczornych).

3. Kupuj węgiel dobrej jakości. Pamiętaj, że uchwała antysmogowa zakazuje spalania węgla brunatnego (dotyczy to także ekogroszku wytwarzanego z węgla brunatnego), a także węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz biomasy (np. drewna) o wilgotności powyżej 20%.

4. Dobrze wysezonowane drewno (minimum dwa lata) to większa kaloryczność, a także mniejsza emisja. Wilgotność drewna opałowego poniżej 20% jest wymogiem prawnym.

5. Jeżeli kominek nie jest twoim jedynym źródłem ogrzewania, w dniach, w których występuje duże zanieczyszczenie, nie rozpalaj go. Kominek to źródło dużej emisji pyłów i benzo(a)pirenu.

6. Spalając drewno w kominku nie ograniczaj dopływu powietrza, gdyż jego zbyt mała ilość powoduje niepełne spalanie, a tym samym występuje duże zanieczyszczenie.

7. Sprawdzaj jakość powietrza. Na stronie www.dzierżoniów.pl w wysuwanej zakładce znajdziesz aktualny stan powietrza w Dzierżoniowie. Możesz na swoim smartfonie zainstalować bezpłatną aplikację pn. „Jakość powietrza w Polsce” - aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostępna w sklepie PLAY.

Pobierz PORADNIK - NOWOCZESNE PALENIE WĘGLEM I DREWNEM

Zobacz także:

 • Przekroczenia pyłu PM10

  Przy bezwietrznej pogodzie w okresie grzewczym występują duże zanieczyszczenia powietrza. Na stacjach pomiarowych w Dzierżoniowie odnotowano w ostatnich dniach przekroczenie poziomu...

  Czytaj dalej
 • Jakimi sposobami Dzierżoniów walczy ze smogiem?

  Kolejna zima znów mocno uzmysławia nam, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby na mapie Europy Polska nie była "smogowym" krajem. Czystym, zimowym powietrzem w najbliższych latach...

  Czytaj dalej
 • Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

  Smog – kto i jak może z nim wygrać?

  Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne...

  Czytaj dalej
 • Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Smog już za rogiem? Jak sprawdzić jakość powietrza?

  Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

  Czytaj dalej

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky18°C

18°C

JutroFair23°C