Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Ekologia Młodego Mieszczucha

28-04-2017
Co się kryje pod tym chwytliwym hasłem? Miesięczne warsztaty ekologiczne, które odbyły się w kwietniu w Szkole Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie. Zajęcia były przeznaczone dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły oraz rodziców.

Co się kryje pod tym chwytliwym hasłem? Miesięczne warsztaty ekologiczne, które odbyły się w kwietniu w Szkole Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie. Zajęcia były przeznaczone dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły oraz rodziców.

Koordynatorem projektu była Iwona Dzwolak. W jego ramach przez tydzień prowadzono doświadczenia z tematyki stanu czystości powietrza we wszystkich klasach. Uczniowie badali stopień zanieczyszczenia powietrza w różnych miejscach - przy ruchliwej ulicy i w parku, w centrum miasta i na wsi. Następnie porównywali wyniki i formułowali wnioski. Odbyły się dyskusje, poszukiwanie dobrych sposobów na dbanie o czystość powietrza. Klasy tworzyły „mapy myśli”w formie drzewa jako podsumowanie doświadczeń.

Dla klas I-III przygotowano konkurs „Dbam o powietrze, którym oddycham”, a dla klas IV-VI konkursy „Czystość powietrza zależy od nas”, „Elektroodpady proste zasady” i „Ozdoba świąteczna z eko-odpadów”.

Zorganizowano także dzień zdrowego odżywiania. W klasach I-III odbyły się pogadanki na temat prawidłowego odżywiania, piramidy żywienia i tego, co warto zjeść na drugie śniadanie. Uczniowie przygotowywali wspólnie sałatki owocowe i warzywne oraz kolorowe kanapki ze zdrowych produktów. Także klasy IV –VI miały pogadanki na na temat drugiego śniadania w szkole, a Samorząd Uczniowski przygotował straganik z owocami i warzywami pod hasłem „Jem zdrowo i kolorowo”.

Był też dzień ekologa i konkurs wiedzy „Znam ważne pojęcia z tematyki ochrony środowiska”. W tym dniu w trakcie quizu wyłoniono w każdej klasie I, II i III „Mistrza wiedzy ekologicznej”. Odbyły się też warsztaty z ogrodnictwa - porządkowanie terenu wokół szkoły, sadzenie hortensji bukietowych, a w ostatnim tygodniu - warsztaty przy kompostowniku dla klas najmłodszych pod hasłem „Jak powstaje kompost i do czego służy?” Uczniowie uczestniczyli również w wycieczkach edukacyjnych do Szkoły Leśnej w Bielawie, ogrodu botanicznego oraz w Góry Sowie.

W Dniu Słońca 27 kwietnia podsumowano wyniki wszystkich konkursów i działań warsztatowych, a uczniowie obejrzeli inscenizację „Smok i Smog”

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair25°C

JutroCloudy12°C