Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny

20-12-2013

- Mamy pomóc rodzinom wielodzietnym wprowadzając takie rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Pracę rozpoczynamy od dokładnej diagnozy sytuacji rodzin „3+”. Bardzo mi zależy, aby tymi rozwiązaniami objąć także rodziny zastępcze i rodziny w których są osoby niepełnosprawne – mówił burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun na początku pierwszego spotkania zespołu powołanego do przygotowania programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny.”

Deklarację jego powstania złożył burmistrz i rada w czasie niedawnej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Szczegółowe rozwiązania przygotują przedstawiciele dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych, radni oraz pracownicy urzędu i jednostek podległych miastu.

Kiedy i ile?

Termin wprowadzenia w życie karty określono na koniec maja, ale możliwe jest wcześniejsze zakończenie prac zespołu. W budżecie Dzierżoniowa na 2014 rok na ulgi i pomoc rodzinom wielodzietnym zabezpieczono wstępnie 100 tys. zł. Szczegółowe koszty uzależnione będą od wielu czynników (np. zakres ulg, oferowanych świadczeń czy docelowa grupa wiekowa dzieci i młodzieży znajdujących się w rodzinach „3+”).

Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem ogólnokrajowej Karty Dużej Rodziny. Ma ona uzupełniać ofertę samorządową i skupiać się na takich kwestiach, jak np. ulgi w komunikacji. To jednak samorząd, zależnie od swoich możliwości finansowych będzie miał znaczący wpływ na skalę pomocy. Dotyczyć ona może ulg w opłatach i podatkach lokalnych, dostępu do sportu i kultury, lokalnej komunikacji.

Rodziny odczują różnicę

- To początek trudnego, ale bardzo ważnego zadania samorządu, wierzę, że w takim gronie przygotują Państwo bardzo dobry projekt, który rzeczywiście będzie odczuwalny dla dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych – mówił podczas pierwszego spotkania roboczego Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa Andrzej Wiczkowski, deklarując również wsparcie zespołu.

Nad opracowaniem programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny” pracować będzie zespół w składzie:

Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun

Przedstawicielka rodzin wielodzietnych Joanna Ramilowska

Zastępca Burmistrza Dzierżoniowa ds. społecznych Ryszard Szydłowski

Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Marzenna Lasota Darowska

Inspektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Marta Szalińska

Kierownik Wydziału Spraw Lokalowych Wiesława Krzemińska

Kierownik Wydziału Inżynierii Miejskiej Zygmunt Kuc

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Grzelka

Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej OPS-u Irena Markiewicz

Radna Iwona Matyja

Radna Wanda Kunecka

Radny Jarosław Kresa

Radny Zbigniew Zeń

Radny Mieczysław Sojka

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky4°C

4°C

JutroCloudy6°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne