Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny

20-12-2013

- Mamy pomóc rodzinom wielodzietnym wprowadzając takie rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Pracę rozpoczynamy od dokładnej diagnozy sytuacji rodzin „3+”. Bardzo mi zależy, aby tymi rozwiązaniami objąć także rodziny zastępcze i rodziny w których są osoby niepełnosprawne – mówił burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun na początku pierwszego spotkania zespołu powołanego do przygotowania programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny.”

Deklarację jego powstania złożył burmistrz i rada w czasie niedawnej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Szczegółowe rozwiązania przygotują przedstawiciele dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych, radni oraz pracownicy urzędu i jednostek podległych miastu.

Kiedy i ile?

Termin wprowadzenia w życie karty określono na koniec maja, ale możliwe jest wcześniejsze zakończenie prac zespołu. W budżecie Dzierżoniowa na 2014 rok na ulgi i pomoc rodzinom wielodzietnym zabezpieczono wstępnie 100 tys. zł. Szczegółowe koszty uzależnione będą od wielu czynników (np. zakres ulg, oferowanych świadczeń czy docelowa grupa wiekowa dzieci i młodzieży znajdujących się w rodzinach „3+”).

Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem ogólnokrajowej Karty Dużej Rodziny. Ma ona uzupełniać ofertę samorządową i skupiać się na takich kwestiach, jak np. ulgi w komunikacji. To jednak samorząd, zależnie od swoich możliwości finansowych będzie miał znaczący wpływ na skalę pomocy. Dotyczyć ona może ulg w opłatach i podatkach lokalnych, dostępu do sportu i kultury, lokalnej komunikacji.

Rodziny odczują różnicę

- To początek trudnego, ale bardzo ważnego zadania samorządu, wierzę, że w takim gronie przygotują Państwo bardzo dobry projekt, który rzeczywiście będzie odczuwalny dla dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych – mówił podczas pierwszego spotkania roboczego Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa Andrzej Wiczkowski, deklarując również wsparcie zespołu.

Nad opracowaniem programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny” pracować będzie zespół w składzie:

Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun

Przedstawicielka rodzin wielodzietnych Joanna Ramilowska

Zastępca Burmistrza Dzierżoniowa ds. społecznych Ryszard Szydłowski

Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Marzenna Lasota Darowska

Inspektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Marta Szalińska

Kierownik Wydziału Spraw Lokalowych Wiesława Krzemińska

Kierownik Wydziału Inżynierii Miejskiej Zygmunt Kuc

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Grzelka

Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej OPS-u Irena Markiewicz

Radna Iwona Matyja

Radna Wanda Kunecka

Radny Jarosław Kresa

Radny Zbigniew Zeń

Radny Mieczysław Sojka

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Smoki Biznesu trafiły do właścicieli

  Gala Dzierżoniowskich Prezentacji to każdego roku wyjątkowe wydarzenie. Smoki Biznesu trafiają wówczas do właścicieli. W tym roku na scenie triumfowały GE Aviation Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
6
11
13
15
20
21
24
25
26
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky20°C

JutroPartly cloudy23°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne