Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny

20-12-2013

- Mamy pomóc rodzinom wielodzietnym wprowadzając takie rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Pracę rozpoczynamy od dokładnej diagnozy sytuacji rodzin „3+”. Bardzo mi zależy, aby tymi rozwiązaniami objąć także rodziny zastępcze i rodziny w których są osoby niepełnosprawne – mówił burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun na początku pierwszego spotkania zespołu powołanego do przygotowania programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny.”

Deklarację jego powstania złożył burmistrz i rada w czasie niedawnej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Szczegółowe rozwiązania przygotują przedstawiciele dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych, radni oraz pracownicy urzędu i jednostek podległych miastu.

Kiedy i ile?

Termin wprowadzenia w życie karty określono na koniec maja, ale możliwe jest wcześniejsze zakończenie prac zespołu. W budżecie Dzierżoniowa na 2014 rok na ulgi i pomoc rodzinom wielodzietnym zabezpieczono wstępnie 100 tys. zł. Szczegółowe koszty uzależnione będą od wielu czynników (np. zakres ulg, oferowanych świadczeń czy docelowa grupa wiekowa dzieci i młodzieży znajdujących się w rodzinach „3+”).

Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem ogólnokrajowej Karty Dużej Rodziny. Ma ona uzupełniać ofertę samorządową i skupiać się na takich kwestiach, jak np. ulgi w komunikacji. To jednak samorząd, zależnie od swoich możliwości finansowych będzie miał znaczący wpływ na skalę pomocy. Dotyczyć ona może ulg w opłatach i podatkach lokalnych, dostępu do sportu i kultury, lokalnej komunikacji.

Rodziny odczują różnicę

- To początek trudnego, ale bardzo ważnego zadania samorządu, wierzę, że w takim gronie przygotują Państwo bardzo dobry projekt, który rzeczywiście będzie odczuwalny dla dzierżoniowskich rodzin wielodzietnych – mówił podczas pierwszego spotkania roboczego Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa Andrzej Wiczkowski, deklarując również wsparcie zespołu.

Nad opracowaniem programu „Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny” pracować będzie zespół w składzie:

Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun

Przedstawicielka rodzin wielodzietnych Joanna Ramilowska

Zastępca Burmistrza Dzierżoniowa ds. społecznych Ryszard Szydłowski

Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Marzenna Lasota Darowska

Inspektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Marta Szalińska

Kierownik Wydziału Spraw Lokalowych Wiesława Krzemińska

Kierownik Wydziału Inżynierii Miejskiej Zygmunt Kuc

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Grzelka

Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej OPS-u Irena Markiewicz

Radna Iwona Matyja

Radna Wanda Kunecka

Radny Jarosław Kresa

Radny Zbigniew Zeń

Radny Mieczysław Sojka

Polecane informacje:

 • Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są gołym okiem. Wytyczony jest już także niemal cały przebieg pierwszego etapu obwodnicy.

  Droga, która mocno zmieni Dzierżoniów

  Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są...

  Czytaj dalej
 • W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie udostępniony dla odwiedzających.

  Młyn Hilberta otwarty dla turystów

  W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia mobilne to spore ułatwienie. Skorzystają z niego również osoby posiadające już taką kartę.

  Karta dużej rodziny także w telefonach

  Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia...

  Czytaj dalej
 • SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo roku zwyciężył Krioesthetic Kriocardio, Debiut Roku trafił do Sensei Sushi Restaurant.

  Smoki biznesu i smoki publiczności 2018

  SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo...

  Czytaj dalej

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky11°C

JutroRain7°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne