Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

"Dzierżoniów. Przed wiekami" – pobierz aplikację

08-04-2016
Projekt "Dzierżoniów. Przed wiekami 3D - wirtualny spacer" to pierwszy w Polsce na tak dużą skalę wierne odtworzenie dawnego wyglądu najstarszej miasta, z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych. XIX-wieczny Dzierżoniów zbudowano z zachowaniem dbałości o detale architektoniczne, na podstawie ponad 1,5 tys. archiwalnych zdjęć, rycin, pocztówek oraz licznych opisów historycznych.

Co zrobić, by znaleźć się w dziewiętnastowiecznym Dzierżoniowie? Wystarczy wejść na stronę projektu, kliknąć w link „Pobierz aplikację”, wybrać miejsce jej zapisu za dysku swojego komputera. Po ściągnięciu pliku aplikacja jest gotowa do zainstalowania i uruchomienia. W pierwszej kolejności udostępniamy Państwu testową wersję aplikacji, przygotowaną na system Windows (64 bit).

Płynność animacji obrazu uzależniona jest od wydajności karty graficznej. Zachęcamy do śledzenia informacji o aplikacji, szczególnie o udostępnianych updateach. Opinie i uwagi dotyczące aplikacji prosimy przesyłać na adres soshka.cg@gmail.com Bardzo pomogą one rozwinąć i udoskonalić to narzedzie.

W najbliższych dniach uruchomiane będą wersje pod systemy Android, IOS i wersja działająca w przeglądarkach internetowych. Wersja na Androida umożliwi korzystanie z aplikacji osobom posiadającym wirtualne gogle Samsung Gear VR, kompatybilne z ze smartfonami Galaxy S7 edge, S7, S6 edge+, S6 edge i S6. To w tej chwili jedyne powszechnie dostępne w Polsce urządzenie do VR.

Strona projektu "Dzierżoniów. Przed wiekami 3D - wirtualny spacer"

Minimalne wymagania sprzętowe:
Procesor: INTEL CPU Core i5-2500K 3.3GHz / AMD CPU Phenom II X4 940 lub lepszy
Karta Graficzna: Nvidia GPU GeForce GTX 660 / AMD GPU Radeon HD 7870 lub lepsza
DirectX: wersja 10.0
RAM: 6 GB pamięci RAM
Miejsce na Dysku: 2 GB
System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 lub 64-bitowy Windows 8 (8.1)

Film pokazujący widok z aplikacji

Projekt "Dzierżoniów. Przed wiekami 3D - wirtualny spacer" to pierwszy w Polsce na tak dużą skalę wierne odtworzenie dawnego wyglądu najstarszej miasta, z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych. XIX-wieczny Dzierżoniów zbudowano z zachowaniem dbałości o detale architektoniczne, na podstawie ponad 1,5 tys. archiwalnych zdjęć, rycin, pocztówek oraz licznych opisów historycznych.

- Projekt "Dzierżoniów. Przed wiekami 3D - wirtualny spacer" to jeden z nielicznych przykładów na to, jak wykorzystanie nowoczesnych technologii staje się świetnym narzędziem do zainteresowania historią i pielęgnowania tożsamości kulturowej miasta. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy chętnie sięgają po nowoczesne źródła informacji. Chciałbym widzieć więcej tego typu rozwiązań, dlatego będę mocno kibicował temu przedsięwzięciu i jego dalszemu rozwojowi" - rekomenduje projekt reżyser Tomek Bagiński.

Poruszanie się po dzierżoniowskiej starówce działa na zasadzie swobodnego spaceru. Korzystający z aplikacji fani najnowszych technologii i pasjonaci historii sami decydują, w którym idą kierunku i jaki obiekt chcą zobaczyć z bliska.

Dla mieszkańców i miłośników Dzierżoniowa najbardziej interesujące mogą być te miejsca, które dziś wyglądają zupełnie inaczej. To również innowacyjny sposób na poznanie i zwiedzenie naszego miasta.

Projekt powstał na najnowszym silniku Unreal Engine 4, jest dostępny w technologii 2D i 3D, i jest przystosowany do urządzeń VR, które stają się właśnie powszechnie dostępne.

Autorami aplikacji wykonanej na zlecenie Urzędu Miasta w Dzierżoniowie są Sebastian Ośka, Rafał Pilśniak (tel. 502 318 563).

Zobacz także:

 • Dzierżoniów: To pierwszy w Polsce na tak dużą skalę projekt polegający na wiernym odtworzeniu dawnego wyglądu najstarszej części miasta, z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych. XIX-wieczny Dzierżoniów odtworzono, zachowując dbałość o detale, na podstawie ponad 1,5 tys. archiwalnych zdjęć, rycin, pocztówek i opisów historycznych.

  Nowoczesna podróż w przeszłość - zapraszamy na premierowy pokaz

  - Projekt "Dzierżoniów. Przed wiekami 3D - wirtualny spacer" to jeden z nielicznych przykładów na to, jak wykorzystanie nowoczesnych technologii staje się świetnym narzędziem...

  Czytaj dalej

Polecane informacje:

 • Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór. Fot: telewizja Sudecka

  Ruszyła duża promocja Gór Sowich

  Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór.

  Czytaj dalej
 • Widok na dzierżoniowski rynek i ratusz - siedzibę urzedu miasta

  Zmiana godzin pracy urzędu

  Od 2 maja Urząd Miasta w Dzierżoniowie będzie obsługiwał klientów w nowych godzinach.

  Czytaj dalej
 • 26.05 - wybory do Parlamentu Europejskiego - internetowa wyszukiwarka obwodów do głosowania

  26 maja wybierzemy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Niezależnie od poglądów czy sympatii politycznych udział w wyborach to dar demokracji, z którego nie tyle...

  Czytaj dalej
 • Baner reklamujący budżet obywatelski

  Co wybiorą mieszkańcy w DBO 2019?

  Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 1...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
6
7
8
9
13
14
16
17
21
22
28
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajLight rain10°C

JutroPartly cloudy15°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne