Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Diora – historia i teraźniejszość

09-10-2012

Diora Świdnica przenosi swoją siedzibę do świdnickiej podstrefy WSSE INVEST-PARK. Przeprowadzka pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania zakładu, który dziś zatrudnia 160 osób. Kosztująca 5 mln zł budowa nowej hali sfinansowana zostanie z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Po zmianie miejsca produkcji dotychczasowa siedziba spółki zostanie sprzedana.

 

Obecna siedziba, przy ul. Bystrzyckiej to kawał historii Diory, której główne zakłady produkcyjne funkcjonowały w Dzierżoniowie. Diora Świdnica zajmuje się produkcją obudów do kolumn i całych zestawów głośnikowych. Od czasu likwidacji Diory świdnicki zakład funkcjonuje samodzielnie. 

 

Diora - pierwsza polska fabryka, produkująca odbiorniki radiowe w okresie po II wojnie światowej - rozpoczęła działalność 8 listopada 1945 r. Jej początki nierozerwalnie wiążą się z nazwiskiem pioniera polskiej radiotechniki - Wilhelma Rotkiewicza, pod którego kierownictwem uruchomiono zakład i zorganizowano produkcję pierwszych - montowanych jeszcze ze złomu radiowego - odbiorników o nazwie "Ludowy".

 

Od tego czasu Dzierżoniów znany jest właśnie z produkowanego sprzętu, wysokiej klasy „wież” i słynnej „szuflady” – odtwarzacza magnetofonowego, w którym kaseta wysuwała się jak w dzisiejszych kompaktach. 

 

Koniec lat dziewięćdziesiątych to także początek końca tej zasłużonej dla polskiej radiotechniki fabryki. Ze spółki wyodrębniono kilka mniejszych spółek (Dionar, Diotech, Diora-serwis, Galwanizer, Diora Świdnica), a sama spółka-matka ogłosiła upadłość. We wrześniu 2006 r. sąd gospodarczy wykreślił DIORA S.A. z rejestru podmiotów gospodarczych.

 

W 2004 r. marka DIORA zostaje sprzedana i zmienia właścicieli. Od tego czasu toczą się poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego. W międzyczasie trwają prace nad modelem biznesowym nowej spółki, stworzeniem prototypu wzmacniacza lampowego oraz powołaniem DIORA Sp. z o.o., która dziś produkuje zestawy do kina domowego, wzmacniacze i głośniki. Prawa do marki Diora należą dziś do dwójki mieszkańców Dzierżoniowa  

Strona firmy DIORA Sp. z o.o. 

Strona firmy Diora Świdnica

DIORA W Wikipedii 

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
4
5
7
8
10
12
13
14
17
18
21
22
26
27

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy24°C

JutroPartly cloudy22°C