Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Diora – historia i teraźniejszość

09-10-2012

Diora Świdnica przenosi swoją siedzibę do świdnickiej podstrefy WSSE INVEST-PARK. Przeprowadzka pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania zakładu, który dziś zatrudnia 160 osób. Kosztująca 5 mln zł budowa nowej hali sfinansowana zostanie z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Po zmianie miejsca produkcji dotychczasowa siedziba spółki zostanie sprzedana.

 

Obecna siedziba, przy ul. Bystrzyckiej to kawał historii Diory, której główne zakłady produkcyjne funkcjonowały w Dzierżoniowie. Diora Świdnica zajmuje się produkcją obudów do kolumn i całych zestawów głośnikowych. Od czasu likwidacji Diory świdnicki zakład funkcjonuje samodzielnie. 

 

Diora - pierwsza polska fabryka, produkująca odbiorniki radiowe w okresie po II wojnie światowej - rozpoczęła działalność 8 listopada 1945 r. Jej początki nierozerwalnie wiążą się z nazwiskiem pioniera polskiej radiotechniki - Wilhelma Rotkiewicza, pod którego kierownictwem uruchomiono zakład i zorganizowano produkcję pierwszych - montowanych jeszcze ze złomu radiowego - odbiorników o nazwie "Ludowy".

 

Od tego czasu Dzierżoniów znany jest właśnie z produkowanego sprzętu, wysokiej klasy „wież” i słynnej „szuflady” – odtwarzacza magnetofonowego, w którym kaseta wysuwała się jak w dzisiejszych kompaktach. 

 

Koniec lat dziewięćdziesiątych to także początek końca tej zasłużonej dla polskiej radiotechniki fabryki. Ze spółki wyodrębniono kilka mniejszych spółek (Dionar, Diotech, Diora-serwis, Galwanizer, Diora Świdnica), a sama spółka-matka ogłosiła upadłość. We wrześniu 2006 r. sąd gospodarczy wykreślił DIORA S.A. z rejestru podmiotów gospodarczych.

 

W 2004 r. marka DIORA zostaje sprzedana i zmienia właścicieli. Od tego czasu toczą się poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego. W międzyczasie trwają prace nad modelem biznesowym nowej spółki, stworzeniem prototypu wzmacniacza lampowego oraz powołaniem DIORA Sp. z o.o., która dziś produkuje zestawy do kina domowego, wzmacniacze i głośniki. Prawa do marki Diora należą dziś do dwójki mieszkańców Dzierżoniowa  

Strona firmy DIORA Sp. z o.o. 

Strona firmy Diora Świdnica

DIORA W Wikipedii 

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
6
11
13
15
20
21
24
25
26
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy3°C

JutroPartly cloudy3°C