Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Diora – historia i teraźniejszość

09-10-2012

Diora Świdnica przenosi swoją siedzibę do świdnickiej podstrefy WSSE INVEST-PARK. Przeprowadzka pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania zakładu, który dziś zatrudnia 160 osób. Kosztująca 5 mln zł budowa nowej hali sfinansowana zostanie z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Po zmianie miejsca produkcji dotychczasowa siedziba spółki zostanie sprzedana.

 

Obecna siedziba, przy ul. Bystrzyckiej to kawał historii Diory, której główne zakłady produkcyjne funkcjonowały w Dzierżoniowie. Diora Świdnica zajmuje się produkcją obudów do kolumn i całych zestawów głośnikowych. Od czasu likwidacji Diory świdnicki zakład funkcjonuje samodzielnie. 

 

Diora - pierwsza polska fabryka, produkująca odbiorniki radiowe w okresie po II wojnie światowej - rozpoczęła działalność 8 listopada 1945 r. Jej początki nierozerwalnie wiążą się z nazwiskiem pioniera polskiej radiotechniki - Wilhelma Rotkiewicza, pod którego kierownictwem uruchomiono zakład i zorganizowano produkcję pierwszych - montowanych jeszcze ze złomu radiowego - odbiorników o nazwie "Ludowy".

 

Od tego czasu Dzierżoniów znany jest właśnie z produkowanego sprzętu, wysokiej klasy „wież” i słynnej „szuflady” – odtwarzacza magnetofonowego, w którym kaseta wysuwała się jak w dzisiejszych kompaktach. 

 

Koniec lat dziewięćdziesiątych to także początek końca tej zasłużonej dla polskiej radiotechniki fabryki. Ze spółki wyodrębniono kilka mniejszych spółek (Dionar, Diotech, Diora-serwis, Galwanizer, Diora Świdnica), a sama spółka-matka ogłosiła upadłość. We wrześniu 2006 r. sąd gospodarczy wykreślił DIORA S.A. z rejestru podmiotów gospodarczych.

 

W 2004 r. marka DIORA zostaje sprzedana i zmienia właścicieli. Od tego czasu toczą się poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego. W międzyczasie trwają prace nad modelem biznesowym nowej spółki, stworzeniem prototypu wzmacniacza lampowego oraz powołaniem DIORA Sp. z o.o., która dziś produkuje zestawy do kina domowego, wzmacniacze i głośniki. Prawa do marki Diora należą dziś do dwójki mieszkańców Dzierżoniowa  

Strona firmy DIORA Sp. z o.o. 

Strona firmy Diora Świdnica

DIORA W Wikipedii 

Polecane informacje:

 • Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór. Fot: telewizja Sudecka

  Ruszyła duża promocja Gór Sowich

  Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór.

  Czytaj dalej
 • Budżet obywatelski 2019 – wspólnie zmieniamy Dzierżoniów

  Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym...

  Czytaj dalej
 • Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia miasto przeznaczy ponad milion złotych. To pieniądze tylko na działania społeczne, bo równolegle trwa największa w historii Dzierżoniowa inwestycja realizowana właśnie z myślą o seniorach – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Milion złotych i „jubileuszowa” karta seniora

  Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia...

  Czytaj dalej
 • Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np. korzystając z darmowej aplikacji dostępnej na stronie miasta.

  Zostaw 1% w Dzierżoniowie i wspieraj lokalnie

  Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky15°C

JutroClear sky17°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne