Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Czasy Solidarności we wspomnieniach dzierżoniowian

30-06-2020

Taki tytuł nosi nowy projekt dokumentacyjny, w którym wezmą udział mieszkańcy naszego miasta. W tym roku mija 40 lat od powstania Solidarności, więc do Cyfrowego Archiwum Dzierżoniowa trafią relacje świadków historii ostatnich lat istnienia PRL-u oraz pozyskane archiwalia.

Solidarność to pierwsza, niezależna od władz krajów komunistycznych, legalna organizacja związkowej. W nawiązaniu do jubileuszu jej 40-lecia Fundacja Forum Dialogu Między Kulturami, przy wsparciu partnerskim NSZZ Solidarność Region Dolny Śląsk, Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie oraz Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa, prowadzi projekt dokumentacyjny „Czasy Solidarności we wspomnieniach dzierżoniowian”. Jego kontekst historyczny wyznaczają wydarzenia polityczne i społeczne ostatnich lat istnienia PRL-u, które inaugurują strajki i porozumienia sierpniowe, dające początek istnieniu Solidarności, a kończą wydarzenia, które doprowadziły do przełomu ustrojowego w Polsce.

W założeniach realizatorów przedsięwzięcie ma utrwalać i upowszechniać wiedzę na temat tamtych wydarzeń, widzianych z perspektywy indywidualnej dzierżoniowian zaangażowanych w ruch Solidarności. Będą więc nagrywane relacje wspomnieniowe świadków historii oraz pozyskiwane archiwalia związane z tematyką projektową pochodzące z prywatnych zbiorów. Zebrany materiał trafi do Cyfrowego Archiwum Dzierżoniowa dostępnego pod adresem dzierzoniowskiearchiwum.pl.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków miasta.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy18°C

JutroPartly cloudy20°C