Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Amigurumi – japońskie zabawki spod polskiego szydełka

06-05-2019
Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg. 41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg.  41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Amigurumi to japońska sztuka szydełkowania wypychanych zabawek, zwykle zwierząt, postaci z anime, filmów, gier lub przedmiotów z ludzkimi cechami (np. oczami). Maskotka zalicza się do amigurumi, gdy ma nieproporcjonalnie dużą wobec tułowia głowę, małe kończyny czy oczy nieproporcjonalnie duże wobec twarzy. Amigurumi są przeznaczone głównie do kolekcjonowania, rzadko do zabawy dla dzieci. Ale żadne dziecko chyba by taką zabawką nie pogardziło.

Wszystkie zabawki są wykonane bowiem z przyjemniej w dotyku, akrylowej lub akrylowo-bawełnianej włóczki, kolorowe i mięciutkie. - Amigurumi zainteresowałam się, kiedy moja koleżanka zaczęła pokazywać na Facebooku swoje prace w tym stylu. Po pewnym czasie poprosiłam ją, żeby nauczyła mnie szydełkować i... tak to się zaczęło – opowiada Agnieszka Piróg. - Inspiracji szukam w internecie lub w czasopismach branżowych, korzystam z gotowych wzorów. Nie tyko polskich, ale też rosyjskich, angielskich, czeskich... Opierają się one głównie na słupkach i półsłupkach. Za pierwszym razem nie wiedziałam, co ze sobą połączyć, ale okazało się, że zrobienie takiej zabawki wcale nie jest trudne, można to zrobić także bez wzoru.

Początkowo robiła zabawki dla swoich dzieci, ale teraz, gdy mają 18, 11 i 8 lat, nie bawią się nimi. Służą więc jako ozdoby w domu lub w samochodzie - jeżdżą jako polscy ambasadorowie japońskiej sztuki amigurumi z mężem dzierżoniowianki, które jest kierowcą w transporcie międzynarodowym. Wcześniej autorka prac nie prezentowała ich szerszej publiczności - wystawa w Oknie Artystycznym to jej debiut. Sądząc po zachwytach oglądających – bardzo udany.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
4
5
7
8
10
12
13
14
17
18
21
22
26
27

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy24°C

JutroPartly cloudy22°C