Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Amigurumi – japońskie zabawki spod polskiego szydełka

06-05-2019
Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg. 41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg.  41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Amigurumi to japońska sztuka szydełkowania wypychanych zabawek, zwykle zwierząt, postaci z anime, filmów, gier lub przedmiotów z ludzkimi cechami (np. oczami). Maskotka zalicza się do amigurumi, gdy ma nieproporcjonalnie dużą wobec tułowia głowę, małe kończyny czy oczy nieproporcjonalnie duże wobec twarzy. Amigurumi są przeznaczone głównie do kolekcjonowania, rzadko do zabawy dla dzieci. Ale żadne dziecko chyba by taką zabawką nie pogardziło.

Wszystkie zabawki są wykonane bowiem z przyjemniej w dotyku, akrylowej lub akrylowo-bawełnianej włóczki, kolorowe i mięciutkie. - Amigurumi zainteresowałam się, kiedy moja koleżanka zaczęła pokazywać na Facebooku swoje prace w tym stylu. Po pewnym czasie poprosiłam ją, żeby nauczyła mnie szydełkować i... tak to się zaczęło – opowiada Agnieszka Piróg. - Inspiracji szukam w internecie lub w czasopismach branżowych, korzystam z gotowych wzorów. Nie tyko polskich, ale też rosyjskich, angielskich, czeskich... Opierają się one głównie na słupkach i półsłupkach. Za pierwszym razem nie wiedziałam, co ze sobą połączyć, ale okazało się, że zrobienie takiej zabawki wcale nie jest trudne, można to zrobić także bez wzoru.

Początkowo robiła zabawki dla swoich dzieci, ale teraz, gdy mają 18, 11 i 8 lat, nie bawią się nimi. Służą więc jako ozdoby w domu lub w samochodzie - jeżdżą jako polscy ambasadorowie japońskiej sztuki amigurumi z mężem dzierżoniowianki, które jest kierowcą w transporcie międzynarodowym. Wcześniej autorka prac nie prezentowała ich szerszej publiczności - wystawa w Oknie Artystycznym to jej debiut. Sądząc po zachwytach oglądających – bardzo udany.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
6
8
9
10
16
17
18
20
21
22
24
25
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair7°C

JutroFair4°C