Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Amigurumi – japońskie zabawki spod polskiego szydełka

06-05-2019
Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg. 41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Bajkowe postacie z baśni, gier czy filmów, zwierzęta z ludzkimi cechami, a wszystko wydziergane na szydełku. To amigurumi autorstwa Agnieszki Piróg.  41-letnia dzierżoniowianka robi je od 2016 roku. Swą kolekcję pokazuje publicznie po raz pierwszy w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Amigurumi to japońska sztuka szydełkowania wypychanych zabawek, zwykle zwierząt, postaci z anime, filmów, gier lub przedmiotów z ludzkimi cechami (np. oczami). Maskotka zalicza się do amigurumi, gdy ma nieproporcjonalnie dużą wobec tułowia głowę, małe kończyny czy oczy nieproporcjonalnie duże wobec twarzy. Amigurumi są przeznaczone głównie do kolekcjonowania, rzadko do zabawy dla dzieci. Ale żadne dziecko chyba by taką zabawką nie pogardziło.

Wszystkie zabawki są wykonane bowiem z przyjemniej w dotyku, akrylowej lub akrylowo-bawełnianej włóczki, kolorowe i mięciutkie. - Amigurumi zainteresowałam się, kiedy moja koleżanka zaczęła pokazywać na Facebooku swoje prace w tym stylu. Po pewnym czasie poprosiłam ją, żeby nauczyła mnie szydełkować i... tak to się zaczęło – opowiada Agnieszka Piróg. - Inspiracji szukam w internecie lub w czasopismach branżowych, korzystam z gotowych wzorów. Nie tyko polskich, ale też rosyjskich, angielskich, czeskich... Opierają się one głównie na słupkach i półsłupkach. Za pierwszym razem nie wiedziałam, co ze sobą połączyć, ale okazało się, że zrobienie takiej zabawki wcale nie jest trudne, można to zrobić także bez wzoru.

Początkowo robiła zabawki dla swoich dzieci, ale teraz, gdy mają 18, 11 i 8 lat, nie bawią się nimi. Służą więc jako ozdoby w domu lub w samochodzie - jeżdżą jako polscy ambasadorowie japońskiej sztuki amigurumi z mężem dzierżoniowianki, które jest kierowcą w transporcie międzynarodowym. Wcześniej autorka prac nie prezentowała ich szerszej publiczności - wystawa w Oknie Artystycznym to jej debiut. Sądząc po zachwytach oglądających – bardzo udany.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
25
26
27
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky20°C

JutroLight rain26°C