Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

7 milionów na energię słoneczną?

06-07-2020
Uruchomienie około 150 instalacji fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej ziemi dzierżoniowskiej to pierwszy cel rozpoczynającej działalność spółki „Energia Komunalna”. Na jakie korzyści możemy liczyć dzięki nowemu podejściu samorządów do zarządzania energią?

Uruchomienie około 150 instalacji fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej ziemi dzierżoniowskiej to pierwszy cel rozpoczynającej działalność spółki „Energia Komunalna”. Na jakie korzyści możemy liczyć dzięki nowemu podejściu samorządów do zarządzania energią?

Powołana przez dzierżoniowskich radnych spółka ma być docelowo przedsięwzięciem międzygminnym. Jej radę nadzorczą tworzą przedstawiciele Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów i Pieszyc. W czerwcu rada nadzorcza ogłosiła konkurs na wybór prezesa zarządu. Zgłosiło się do niego dwóch kandydatów. Konkursu nie rozstrzygnięto, ponieważ obydwie oferty nie zawierały pełnej dokumentacji. Do drugiego konkursu wpłynęła jedna oferta. Po przeprowadzeniu postępowania konkursowego rada nadzorcza prezesem zarządu spółki wybrała Tomasza Smolarza – byłego wiceprezesa bielawskiej spółdzielni mieszkaniowej, zastępcę burmistrza Dzierżoniowa, posła na Sejm (m.in. członka parlamentarnego zespołu ds. energetyki), Wojewodę Dolnośląskiego, a w ostatnich latach wiceprezesa Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Po latach pracy poza Dzierżoniowem będę mógł wykorzystać swoje doświadczenia zawodowe z korzyścią dla miasta i regionu. Wiem, że przez wiele osób postrzegany jestem wciąż jako polityk, choć z polityką pożegnałem się już kilka lat temu. Obecnie przygotowuję wniosek na zewnętrzne dofinansowanie budowy rozproszonych instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Pozwoli to m.in. na obniżenie rachunków za prąd, np. w obiektach oświatowych o około 40%. Skorzystają ze tego samorządy Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów, Bielawy, Łagiewnik, Pieszyc, Piława Górnej i Niemczy, tworzące Dzierżoniowski Klaster Energii. W dłuższej perspektywie spółka będzie zajmować się także sprzedażą wytworzonej zielonej energii mieszkańcom. W planach jest także budowa farmy fotowoltaicznej, która będzie zasilać oświetlenie uliczne i urządzenia wodociągowe. Jesteśmy zobowiązani zapewnić przyszłym pokoleniom czyste powietrze. Unia Europejska przeznaczy w najbliższej perspektywie olbrzymie środki na ochronę klimatu. Kto po nie sięgnie, najlepiej wykorzysta szansę i to jest moim priorytetem. Tuż po pozyskaniu 7 milionów zł rozpocznę działania w kierunku budowy elektrowni fotowoltaicznej, zasilającej oświetlenie uliczne z energii słonecznej – mówi Tomasz Smolarz, prezes zarządu spółki Energia Komunalna.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair27°C

JutroFair26°C